(Frissítve: 2021.05.19.)
Hova utazhatunk beoltva?
Folyamatosan frissülő cikkünk erről itt olvasható.
Magyarországra hazaérkezéskor karanténba kell menni?
A 10 napos hatósági karantén alól mentesülnek azok, akik magyar védettségi igazolvánnyal rendelkeznek. És a velük utazó gyerekek is.
A magyar védettségi igazolvány nem tartalmazza azokat az adatokat, amelyek alapján védettségünket igazolni tudjuk, például belépésnél külföldön. Hogy tudom mégis bizonyítani, hogy jogosult vagyok a szabad belépésre?
Többféleképpen, a legjobb, ha az ebből a cikkünkből letölthető angol nyelvű nyomtatványt aláíratjuk és lepecsételtetjük az oltóorvossal, vagy utólag a háziorvossal.
A legfontosabb térképek
Az egyiket a fertőzöttségről mi csináljuk, az Okosutas-index azt mutatja meg, hogy magyar lakosságszámra vetítve az elmúlt két hétben hol mennyi új fertőzöttet regisztráltak. A kék országok a legtisztábbak, legbiztonságosabbak. Sajnos egyelőre majdnem mindenki szürke, Izlandot kivéve. Ez pedig a regionális bontás Európáról. Ez pedig az az térkép, ami alapján az uniós az egységes határátlépési korlátozásokat javasolná, de kevesen támaszkodnak rá. Hasznos, hogy lássuk, kik tudtak kiemelkedni a vörös zónákból.
Melyik országokba, illetve országokból lehet még egyáltalán utazni?
Minden ország meghatározza, hogy honnan enged be és honnan nem turistákat. Illetve azt, hogy feltételeket szab-e a beutazáshoz. A magyar turisták tavaly nyáron még mehettek bárhova, de a durván romló járványhelyzet miatt szeptembertől egyre kevesebb európai országba engedik be őket korlátozások (teszt, vagy karantén) nélkül. Idén januárra egyre általánosabbá vált, hogy minimum negatív PCR-teszt eredményt kérnek az egyes országok a belépéshez, tavasszal azonban jött az enyhítés, egyre több ország engedi a beutazást a védetteknek korlátozások nélkül. Aktuális lista a fenti cikkből elérhető.
Hova vannak még egyáltalán repülőjáratok?
Húsvét környékén újraindult néhány útvonal, de utána le is álltak. Májusig megint alig néhány útvonal működik, azok is heti egy-kétszer csak. Májusban csak néhány indul újra, nagyobb nyitás júniustól lehetséges. Ami a melegbe vágyó turistáknak tavasszal jó lehet (be is lehet utazni egy negatív teszttel), az a Wizz járata Budapestről Dubajba és Tenerifére. Utóbbi Bécsből is elérhető Ryanairrel és Wizzel is, valamint Bécsből ott van még Mallorca is.
Akinek nincs védettségije, hogy tud kijönni a hatósági karanténból?
Csak két negatív teszt után lehet kijönni a karanténból, melynek hossza 10 nap. A gyakorlat azt mutatja, hogy a Ferihegyre érkezőknél betartják a szabályt, a reptéren felveszik az adatokat, átadják a piros cetlit és kezdődik a hatósági karantén, aminek betartását naponta ellenőrzik is a rendőrök. Aki nem akarja kiülni otthon a 10 napot, annak érdemes az első tesztet már az érkezéskor a reptéren megcsináltatnia. Utána hazaérve rögtön bejelentkezni 48 órán túl a következőre és ehhez megkérni ez eltávozási engedélyt a rendőrségtől. Így jó esetben 3-4 nap alatt szabadulni lehet. Ennél még gyorsabb, ha az első tesztet még hazatérés előtt, külföldön csináltatjuk, majd a másodikat a reptéren, érkezéskor. Másnap nyújthatjuk is be a kérelmünket a karantén feloldására. (A közúti határokon esetleges az ellenőrzés, a fő tranzitútvonalakon figyelnek a karanténozásra, a kishatárokon kevésbé.)
Hova és hogyan utazhatunk nyáron?
Folyamatosan változik a helyzet, ezt követjük cikkeinkkel az oldalon. Az országok maguk dönthetnek arról, hogy elfogadják-e ehhez a keleti vakcinákat is. Többen jelezték, hogy el fogják (pl. Olaszország, Horvátország), mások nem (Lengyelország, Izland). Teljesen bizonytalan, hogy mi lesz az uniós védettségi igazolással, talán júliusban elindul, érdemes a célország szabályozását figyelni.
Van jegyem a következő időszakra, de nem akarok utazni, mit tegyek?
Érdemes várni, júniusig jó eséllyel törlik a járatot, akkor pedig több lehetőség közül lehet választani. Amíg él a járat, csak a későbbre átfoglalás lehetősége áll rendelkezésre, a módosítás díját a Wizz Air kivételével szinte az összes légitársaság elengedte (a Ryanair is csak szigorú feltételekkel), de a jegyár-különbözetet meg kell fizetni.
Ha nem törlik a járatomat, visszakaphatom a jegy árát?
A légitársaságok többségénél nem. Erre az esetre kínálják az ingyenes átfoglalást későbbi járatra, de a jegyárkülönbözetet meg kell fizetni. Kivéve a Wizz Airt, aki nem adja ezt a lehetőséget. Náluk a békeidőben érvényes feltételek élnek, tehát ha a járat közlekedik és nem utazunk vele, bukjuk a jegy árát.
Ha törlik a járatot, milyen lehetőségek közül lehet választani?
Elvileg fel kell kínálni az ingyen átfoglalást másik járatra és a teljes visszatérítést. A gyakorlatban az átfoglalás működik (és ilyenkor, tehát törlés esetén nem kell jegyár-különbözetet se fizetni), a visszatérítés lassabb. Az anyagilag megrokkant légitársaságok tavaly őszig minden erejükkel megpróbálták maguknál tartani a pénzt és nem igazán utaltak vissza, de szerencsére ez változott, most már ha várni is kell pár hetet, jönnek a pénzek.
Meddig tarthat a járvány?
Senki se tudja. Megérkezett a védőoltás, de nem tudni, az egyes országok mennyi idő alatt jutnak el a vágyott nyájimmunitásig. Májusra mindenesetre lecsengeni látszik a harmadik hullám. Magyarországon május végéig mindenki megkaphatja az oltást, aki kéri.
Melyik légitársaságok vannak csődveszélyben?
A fapadosok közül egyértelműen a Norwegian van a legrosszabb helyzetben, rövid távra kisegítette a norvég kormány , május elején pedig nagy nehezen összehozta a mentőövét. Az easyJet stabilabb, azért lett kockázatos, mert nem áll mögötte állam, akihez forduhat. Az Eurowings a Lufthansa-csoporthoz tartozik, náluk a német állam biztosan segít, ha kell. A Vueling az IAG-csoport része, amely stabilnak tűnik. Több nemzeti légitársaság esetében az államokon múlik, hogy hagyják őket bedőlni, vagy kimentik őket, április elején sorra jönnek az államosításokról érkező hírek, illetve híresztelések. Az biztos, hogy a legnagyobb szabad cashállománnyal a két ultrafapados, a Ryanair és a Wizz rendelkezik, előbbi ráadásul saját gépekkel repül, ők ketten a legstabilabbak, ők bírják a legtovább, akár éven túl is segítség nélkül a leállást.
Csődbe mennek az utazási irodák?
Biztos lesznek bedőlések, az, hogy mennyi, a járvány elhúzódásától és attól függ, hogy milyen állami segítséget kapnak a túléléshez a szektor cégei. Részletek itt.