Hetek óta azt figyeljük, hogy milyen oltást fogadnak el a beutazáshoz az európai államok. Egyelőre úgy tűnik, nem sokat ér majd, ha valaki keleti vakcinával oltatja be magát.
Elég lassan jelentik be az országok, hogy milyen oltottság mellett engedik beutazni magukhoz teszteredmény és karantén nélkül a külföldieket. Mivel Cipruson áprilisban kezdődik a szezon, nagyon dönteniük kéne, de továbbra is csak több hetes politikusi nyilatkozatokat látunk. Az utolsó verzió szerint csak az unióban jóváhagyott vakcinát fogadják el.
Lengyelország viszont ma egészen hivatalosan bejelentette, hogy lehet menni hozzájuk oltottan, de csak az EU-jóváhagyott vakcinákat fogadják el.
Izlandról tudjuk még, hogy az oltottság mentesít a 3 teszt plusz karantén feltételrendszer alól, de az érvényes szabályozás konkrétan nevesíti az elfogadott vakcinákat. Ezek pedig a Pfizer, a Moderna és az Astra. Se Szputnyik, se Sinopharm.
Jelen állás szerint tehát az országok csak az EU-ban jóváhagyott vakcinákat fogadják el. Ez persze változhat, nem lennénk például annyira meglepve, ha az oroszok beutazására erősen építő Cipruson hirtelen elfogadnák a Szuptnyikot is, amint látják, hogy ezen múlik a turizmus visszaesésének mértéke.
De jobb úgy készülni, hogy ha utazni akarunk, akkor se a kínai, se az orosz nem lesz jó a mentességhez a belépési korlátozások alól. Ez nem jelenti azt, hogy nem is utazhatunk, csak sokkal macerásabban. Ahogy most is, a folyamatosan változó karantén és tesztkötelezettség mellett.
Jó lenne erről egységes uniós szabályozás, de meglepő lenne, ha összejönni. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján valószínűbb, hogy minden ország maga dönti el, mekkora könnyítést ad a beoltottaknak és a fertőzésen igazoltan átesetteknek.
Az utazást tervezőknek mindezeket figyelembe véve érdemes dönteniük arról, hogy bevállalják a kínait, vagy várnak akár hónapokat is a nyugati vakcinára. A hazatérésnél kötelező karantén kiváltására természetesen a kelet vakcinák is jók lesznek.