Az EU újraírná a covid-igazolványra, a szabad és korlátozott beutazásra vonatkozó szabályokat, erről itt írtunk részletesebben. Alapvetően a lényeg nem változna: egységes szabályozás, lehetőség szerint megkülönböztetés nélkül. Ez a lehetőség szerint két dologra vonatkozhat: a sötétvörös besorolásra és a nem nyugati oltásokra.
Ami a nem nyugati oltásokat illeti, az unió alapvetően azt a problémát akarja megoldani, hogy az unión kívüli, azaz harmadik országokból is be tudjanak utazni az oltottak. Méghozzá úgy, hogy az ne egyedi, azaz tagállami szabályozás alá essen, hanem egységes legyen. Ezért a bizottság azt javasolja, hogy amikor a tagállamok felülvizsgálják az uniós igazolásra vonatkozó általános szabályozást – például hogy az igazolásokat kilenc hónapig lehessen elfogadni -, akkor szabályozzák a harmadik országból jövők ügyét is.
Ez praktikusan azt jelentené, hogy a WHO által engedélyezett vakcinákkal oltott harmadik országbeliek is beutazhatnának az unióba – mondjuk egy oltással. És ebben az lenne a lényeg, hogy ez nem opcionális lenne, hanem általános. És hogy ez miért fontos nekünk? Mert az unió alapvetően nem gyárt szabályozás arra, hogy egy (két) uniós tagállam nekiállt különutaskodni, ám ha gyárt szabályozást a harmadik országokra és az ő egyéb oltásukra, akkor azért az a szabály csak vonatkozik majd az uniós tagállamokra is.
Magyarán: ha az unió átveri, hogy harmadik országból is be kell engedni az oltottakat, ha azok WHO által elismert oltással rendelkeznek, akkor a magyarokkal is hasonlóan fognak eljárni. Vagyis azok az országok is ki kell hogy nyissanak, amelyek eddig zárva voltak. És – bár ez nincs benne a javaslatban – ez nyilvánvalóan nemcsak a beutazásról, hanem a szolgáltatások igénybe vételéről is szól majd.
Tehát van kis esély arra, hogy jövőre a WHO által engedélyezett oltásokkal is lehet utazni viszonylag könnyen január 10-től. Sajnos esetünkben ez csak a kínai oltást jelenti, a Szputnyikot nem. De talán számít, ha a lábunk bekerül az ajtórésbe.