Elképesztő, hogy mekkorát fordult a világ Horvátországgal kapcsolatban pár nap alatt: könnyű azt mondani, hogy bedurrant a járvány. De valóban így van? Nem csak túlreagálják néhányan?
A tények a következők. Az elmúlt hetekben az új fertőzések száma lassan csökkent, egyre inkább teljesen biztonságosnak tűnt Horvátország. Az elmúlt két hét átlagából kiinduló Okosutas-index tegnap 165-ön állt, tehát a magyar lélekszámra vetítve átlag ennyi emberről derült ki egy nap, hogy koronások. Ez közepes, semmiképp sem indokolná azt, hogy megijedjünk. Viszont a rövid távú trend kemény, az elmúlt négy napban a következőképpen alakult az új esetszám: 45, 91, 130, 180, 208. Utóbbi rekord.
Fontos információ, hogy a horvát hatóságok szerint a nagy ugrás az esetszámban a tengerparton van és ott a betegek átlagéletkora is nagyon alacsony, 30 körüli. A legtöbben bulikban kapják el a vírust.
Ez alapján nem tűnik súlyosnak a helyzet, de Ausztria bekeményített. Hétfőtől csak negatív teszttel lehet Horvátország felől belépni az országba, különben 10 nap karantén. Az üzenet egyértelmű: senki se induljon el horvát nyaralásra, aki pedig már ott van, vasárnap estig érjen haza.
Magyar szemmel a történet két szempontból is fontos. Egyrészt érthetően elbizonytalaníthatja a következő napokban tőlünk Horvátországba indulókat, illetve a már orr nyaralókat. Várható nálunk is hasonló intézkedés? Nem tudhatjuk. Nagyon keveset lehet tudni a kritériumrendszerről, ami alapján az országokat besorolják és mivel több ellenmondás is van benne (a tök fertőzött Belgium zöld, a szinte teljesen tiszta Norvégia és Grúzia pedig sárga, illetve vörös), fogalmunk nem lehet, hogy milyen számoknál sorolnák át Horvátországot. A besárgulás nálunk is a karantént jelentené.
Legutóbb ugyanakkor még volt erre kiskapu, kerülni hazafelé Szlovénián át. Most ez nem működne, a szlovének is karanténos kategóriába tették a horvátokat.
A másik ok, ami miatt nagyon tanulságos a történet, az a rendkívül rövid időtáv. A hét elején semmi se utalt arra, hogy ne lenne érdemes elindulni a horvát tengerpartra. A karanténveszély is minimális volt. Az osztrákok és a szlovénok viszont nagyon-nagyon gyorsan léptek, mert azt látták, a náluk talált fertőzöttek nagy része Horvátországból érkezett. Tehát a fertőzöttek egy része az ő számaikban jelentkezik.
Sok ország előre lefektetett kritériumrendszer alapján dönt a beutazási besorolásokról és legalább egy-két hétre előre lehet ez alapján tervezni. A horvát-osztrák példa az mutatja, hogy a helyzet sokkal gyorsabban változhat és bármelyik ország bármikor új intézkedéseket hozhat, akár csak pár napos megugrás és eredetfelderítés esetén. Még nehezebb tervezni, még nagyobb kockázatot fut mindenki, aki utazik és haza is akar érni karanténba vonulás nélkül.
De vissza az alapkérdésre: induljunk? Jöjjünk haza? Vakmerőség? Az indulás mindenkinek az egyéni kockázatvállalási hajlandóságától függ, mi kivárnánk pár napot. Ha kizárólag a következő hétre lenne szabink, valószínűleg elindulnánk saját autóval. De csak ha a szállásunk jól elkülönül, magunknak főzünk és megtehetjük, hogy a közelébe se megyünk bulis üdülővárosoknak. Ha pedig már kinn vagyunk, folyamatosan lesnénk a híreket arról, hogy van-e a változás a szabályozásban. Felkészülnénk arra, hogy ha besárgul Horvátország, azonnal indulunk haza.