Kemény hír, hogy Belgium (képünkön Bruges) lényegében betiltja az utazást, csak érvényes indokkal lehet átlépni az ország határát. Ilyen indok például az üzleti út, családi kötelezettség (esküvő, temetés), vagy tanulmányok. Indoklás: eddig is javasoltuk, de sokan mégis utaztak. Tegnap éjjel a belga miniszterelnök ugyanezt a tiltást javasolta az uniós csúcson a kollégáinak, akik hajlanak is a szigorításra.
Egyelőre azonban csak a szavak szintjén, a konkrét javaslatot a Bizottság dolgozza ki. Ebből annyi tűnik biztosnak, hogy az uniós utazási járványtérképre egy új színt akarnak felvinni, a sötétvöröset. Jelenleg három kategória van, a piros, a sárga és a zöld, de a kontinens legnagyobb része piros. A terv az, hogy ha a legfertőzöttebb területek kapnak egy új besorolást, akkor az onnan indulókra könnyebb egységesen szigorúbb korlátozásokat bevezetni.
FRISSÍTÉS: Megjelent a terv, ami ajánlás, szinte biztosan semmi se fog változni.
Ehhez azért érdemes hozzátenni, hogy a jelenlegi térképes rendszer se működik. Néhány ország van csak, amely használja (Spanyolország, Írország), amúgy mindenki a saját kis rendszerében bízik és magasról tesz az uniós ajánlásra. Pedig nyilván jó lenne, ha egységes szabályozás lenne.
Attól tehát, hogy kettéosztják a piros zónát, szerintünk az égvilágon semmi nem fog változni. Azon is meglepődnénk, ha a teljes EU-ban sikerülne bevezetni a nem feltétlenül szükséges utazások tilalmát. A turizmusban érdekelt országok biztos olyan rendszert akarnak, amely szigorú óvintézkedések mellett (egy, vagy két negatív teszt, vagy oltottság) engedik a turistaforgalmat.
Mivel az EU javasolja az antigén tesztek elfogadását, ha jól értjük, ezt azokra értik, akiknek feltétlen utazniuk kell, példáiul az áruszállításban részt vevők. A turistáknak azt javasolják, hogy maradjanak a fenekükön. De ez eddig is így volt, a kérdés az hogy lesz-e máshol hasonló tiltás, mint most Belgiumban, illetve már eddig is például Finnországban.
A nagy parát az újonnan megjelent vírusvariánsok indokolják. Ezek eddig látványosan csak Angliában és Írországban robbantották be a járványt, illetve most Portugália és Spanyolország kezd nagyon rosszul állni. De rajtuk kívül szinte mindenhol javul a helyzet. A szigor várhatóan még két-három hónapig tarthat, amíg a lakosság nagyobbik felét be nem oltják Európában.