A gyerek a minap bedobta az atombombát: sorolni kezdte, hova mindenhova szeretne elutazni. Leginkább Madagaszkárra. Remek, spórolunk pár évtizeden át és meglesz. Addig is, csak hogy megnyugodjon a lelke, felsoroltunk pár kellemes szigetet kárpótlás gyanánt. Persze a Margitszigetet is mondhattuk volna, ott is vannak állatok, de mégis az volt a cél, hogy valódi utazási élményt nyújtsunk.
Madagaszkár
Mit is tud ez a sziget, azt leszámítva, hogy minden gyerek ismeri a rajzfilmnek köszönhetően? A negyedik legnagyobb sziget a Földön. Huszonötmillióan lakják, de csak ötezer kilométer aszfaltozott útja van – itthon nagyságrendileg ekkora az autópályahálózat hossza. Ez azt jelenti, hogy nem a városlátogatók kedvelt helye ez, hanem az igazi kalandoroké, akik valami másra, valami különlegesre vágynak, mert ők is annyira különlegesek. A sziget keleti fele esőerdőkkel, tüskés bozótosokkal benépesített, a nyugati fele ezzel szemben inkább száraz, sivatagos terület. A majomkenyérfa őshonos, de az ország főként mezőgazdaságból, ezen belül is rizs- és maniókatermesztésből, fakitermelésből él.
De hogyan is lehet ide elkalandorkodni? A sziget a napokban nyitott ki a covid után, az Air France pedig potom 736 euróért visz el például Amszterdamból – egy főt csak oda. Vagyis célunk, hogy találjunk a gyereknek egy megfizethetőbb célpontot. Mi beérnénk egy palack Kalumba ginnel is, de hát az igények nem vágnak még egybe.
Azori
Hát igen. Az Atlanti-óceán más, mint Afrika tőszomszédsága, de trópusi körülmények itt is vannak. A szigetcsoport, amely majdnem félúton van Amerika és Európa között kilenc szigetből tagból áll, a két legnagyobbra, Sao Miguelre és Terceirára lehet olcsón eljutni fapadossal Lisszabonból és Portóból, előbbire Londonból is. A többi sziget hajóval vagy a helyi repülőkkel közelíthető meg, a három szigetcsoport között csak nyáron van menetrend szerinti hajóközlekedés. Minden tagja más, másért nevezetes és másért csodálatos. Pico szigetén például az azonos nevű hegy Portugália legmagasabb pontja. Floresen pedig egy évben legalább 300 napon esik az eső.
Első körben Sao Miguelt érdemes bejárni, erre elég néhány nap, szűk egy hét. Aztán úgyis vissza akarunk majd jönni, és akkor nekiállhatunk tervezni egy hosszabb, akár hetekig tartó kiruccanást is. A szigeteket bejáró hajó menetrendje nem a turistákhoz igazodik, vagyis csak jó nagy kompromisszumokkal érdemes tervezni, némi ideglazító nedű kíséretében. Igazi kalandornak érezheti magát az ember itt, mert az Azori-szigetek egyelőre nem tartozik a legfelkapottabb célpontok közé.
Zöldfoki
Annál menőbbek nem nagyon lehetünk, mint hogy a Zöldfoki-szigeteken töltsünk pár napot. Afrika mellett terül el, vagyis legalább a kontinens stimmel. Csak épp a nyugati felén és Madagaszkárnál jóval északabbra, de hát mindent nem lehet. A Zöldfoki-szigetek tíz kis szigetből áll, azonban egyetlen köztársaságról van szó. Bár Afrika, erősek az európai, főképp a portugál hagyományok. A szigeteket lassan tönkreteszi a túlzott emberi jelenlét és beavatkozás, ami főként az elsivatagosodásban mutatkozik meg. A vulkanikus eredetű szigetek varázslatosak, kalandra hívnak, legyen szó akár egy 2800 méteres csúcs meghódításáról, akár egy sivatagi túráról.
A szigetek több repterére is Lisszabonból, vagy Nagy-Britanniából a legkönnyebb eljutni, egy út egy főre általában 60 ezer forinttól indul, vagyis igényel némi spórolást az út. Lehet még menni charterjáratokkal is, ezek azonban szintén nem a legolcsóbbak. Az egész szigetcsoport nem nagyobb, mint egy magyarországi megye, de igazi kalandozás körbekalandorkodni valamennyit. Bár ez nem Madagaszkár, nincs olyan messze Afrika, hogy ne lehetne az óceánt nézve elmerengeni a következő szigeten, a következő kalandon és élményen, főleg, ha egy pohár Kalumba gin is előre viszi a gondolkodást.
Kanári
A Kanári-szigetek a legkönnyebben megközelíthető sziget Afrika partjainál, hiszen közvetlen járat is van oda Budapestről és Bécsből is. Ehhez a kalandhoz elég egy edzőcipő is, nem szabad azonban lebecsülni a szigetekhez köthető kalandokat és élményeket. Ha igazi kalandorok vagyunk, ne elégedjünk meg a turistáktól hemzsegő városok bejárásával. Akármelyik szigetet is válasszuk, megéri keresni a kalandot. Tenerifén, ha nem is lábától a csúcsáig, de meg kell mászni a Teidét, Spanyolország legmagasabb hegyét. Télikabát kell, és arra is számítani kell, hogy odafönt már elég ritka a levegő. A csúcsról azonban szép időben akár a vulkáni hamufelhőt is megpillanthatjuk La Palma szigetén.
A szigetek között hajó és kisrepülő is közlekedik, így akár minden tagja bejárható. A kevésbé tömegturistás Lanzarote vagy Fuerteventura igazi és maradandó élményt nyújt azoknak, akik egy utazáson nem a kényelmet és teljes kiszolgálást keresik, hanem a kalandot és a kihívást.
Kalumba
Bár Madagaszkárra nem egyszerű elutazni, egy palack Kalumba gin társaságában egy cseppnyi Madagaszkárt is magunkkal vihetünk kalandjainkra. A Kalumba gin madagaszkári vad fűszerekkel készül, egzotikus ízvilágának köszönhetően izgalmas élményeket ígér. Legyen szó egy kellemes ejtőzésről a Teidéről lejőve a hatalmas kaldera ölelésében, vagy egy forró vizes fürdőről a legnagyobb Azori-szigeten, ahol a pálmafák alatt szívhatjuk magunkba a csendet és a nyugalmat, vagy egy vadregényes sétáról Boa Vistán, a Zöldfoki-sziget hófehér homokos sivatagjában. A Kalumba mindenhol jó társ, ahol kalandorok várják az újabb napfelkeltét és az újabb kihívásokat.