Lassan szivárognak az információk a magyar vakcinaútlevéllel kapcsolatban, egyelőre az derült ki a Magyar Közlönyből, hogy lesz és háromezer forintért lehet kérni. Megkaphatja az, akit beoltottak, akit hivatalosan pozitívra teszteltek – vagyis benne van a napi összesített adatban -, illetve az, aki magánszorgalomból leteszteltette magát úgynevezett antitest teszttel, és az kimutatta a termelt ellenanyagot a vérben. Vagyis átesett a fertőzésen. Az első három esetben a vakcinaigazolás hat hónapig, az utolsó esetben négy hónapig lesz érvényes.
Erre jó
Arról még született hivatalos döntés, hogy mire is lesz jó a plasztiklapként igényelhető, de applikációban is hozzáférhető igazolás, de a minapi Operatív Törzs-i gyűlésen a rendőrségi megmondóember (nem a színész, hanem a kopaszodó) elpöttyintette, hogy akik felgyógyultak a betegségből és ezt igazolni is tudják, azok hat hónapig mentesülnek külföldről hazatérve a karanténkötelezettség alól.
Ebben alapvetően kevés újdonság van, de az épp elég: ez a bizonyos hathónapos intervallum. Ez ugyanis a vakcinaútlevél érvényessége is alapesetben. A fertőzésen átesettek eddig is megúszhatták a karantént, de ez nem volt időhöz kötve.
És mi egyébbel lehetne igazolni a felgyógyulást, ha nem a vakcinaútlevél felmutatásával. Ebből az is következik, hogy a karantént nemcsak a fertőzésen átesettek úszhatják meg, hanem azok is, akik megkapták az oltást. Legalábbis ez volna a logikus.
Érdemes kérni
A vakcinaútlevél automatikusan nem jár, azt kérni kell, de legalább nyolc napon belül kiküldik. Ha mégsem, akkor ott az applikáció – az más kérdés, hogy ha az app ingyen van, akkor minek igényelni a lapocskát, de mindegy, a törzsvásárlói és egyéb hasznos kártyák mellett elfér ez is.
Ha nincs igazolás, akkor marad a karantén. Ez alól két pcr-teszttel lehet kibújni, az egyiket hozhatjuk még külföldről, a másikat viszont már itthon kell megcsináltatni. Összességében tehát úgy néz ki, a szabad utazgatás egyik lényeges és kellemetlen akadálya megszűnhet a vakcinaútlevél kiváltásával (képünkön Tenerife). Ha átestünk a fertőzésen, érdemes kikérni az igazolást, ha nem, akkor pedig megfontolandó jelentkezni az oltásra.