Sorra jelentik be az államok, hogy mikortól indítják el a nyári szezont, mikor nyílnak a határok. Legutóbb Bulgária jelentette be, hogy lehet menni 14 napos kötelező karantén nélkül május 22-től. Az egyelőre kérdéses, ez kire is vonatkozik, a helyi sajtó fele-fele arányban szavaz arra, hogy a turistákra is, illetve hogy rájuk még nem. Egyelőre nincs hír arról, hogy a korábban belengetett nyilatkozattétel megmarad-e. Eredetileg úgy tervezte a bolgár kormány, hogy minden beutazó írásban vállalja, hogy ha esetleg fertőzött, akkor fizeti a kötelező karantén költségeit.
Olaszországból indult
Valószínűleg Olaszország adta a legnagyobb lendületet az államok számára ahhoz, hogy különösebb fakszni és kötelező tesztelés nélkül beindulhasson a határnyitás. Pár napja jelentette be az olasz kormány, hogy június 3-tól az EU polgárai szabadon beléphetnek, nem kell kötelező 14 nap karanténba vonulniuk. A szükséges távolságtartási szabályok betartásával indulhat a nyaralás.
Ezt követően a görög kormány sem volt rest, a korábbi kötelező tesztelés tervét gyorsan elvetette és bejelentette az ország kinyitását a nyaralószezonra. Első körben, azaz június 15-től csak néhány állam polgárait engedig be – közte a magyarokat -, majd júliustól már bárkit. Azt lehetett sejteni, hogy a görögök nem fognak várni semmiféle közösségi szabályozásra, maguk oldják majd meg a dolgot. Az viszont meglepő, hogy nagyjából egy héten belül minden ország a gyors határnyitás mellett dönt.
Spanyolország példája érdekes ebből a szempontból. Eredetileg csak nagyon óvatos nyitogatást terveztek, első körben például októberig be se engedtek volna külföldit a Kanári-szigetekre, ám azóta nagyot fordult a világ. Most már a spanyol kormány is júliusi általános nyitásról beszél. Esetükben a nyitás lényegében egybeesik majd azzal, hogy a spanyolok számára is engedélyezett lesz az utazás.
K-Európa és a szigetek
Ciprus és Málta is hamarosan nyitja a szezont. Ciprusra június elejétől lehet majd menni – ha lesz repülőjárat, a hónap végétől szállhatnak polgári gépek -, Málta viszont különmegállapodásokat köt. Egyelőre kilenc ország van a listán, Magyarország is. Izland továbbra is negatív teszttel várja a turistákat. Az első időben a reptéren elvégezhető gyosteszt árát még az izlandi kormány állja, utána már a turistának kell kigazdálkodni a költséget.
Horvátország egyelőre a lassú határnyitás mellett döntött, június elején néhány állammal – közte Magyarországgal – különmegállapodást kötne az állam. Ezt követően Németország és Lengyelország is felkerülne a nyitólistára hatvan napon belül. Hasonló a helyzet a többi közép- és kelet-európai országgal is, bár Szlovákia meglehetősen konzervatív ez ügyben: elsőként a szomszédos államokkal kötnek megállapodást, utána jöhet a többi. Itt körvonalazódik valamilyen mini-Schengen is hazánkkal, Csehországgal, Ausztriával együtt.
Ausztria azzal próbálja magához csábítani a turistákat, hogy minden turizmusban dolgozót leteszteltet az állam. Így az utazók biztosak lehetnek abban, hogy nincsenek veszélyben a vendéglátóipari egységekben. Ez valahol érthető lépés az osztrák kormánytól, hiszen a kimutatások szerint a járvány berobbanásában vastagon benne van egy ausztriai kisváros és síközpont.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Britek, oroszok, magyarok
Az látszik, hogy az idei szezonban a nagy küldő országok mind ki fognak esni, így se a britek, se az oroszok nem fogják felpörgetni a turizmust. Ez azt jelenti, hogy a vékonyabb pénztárcájú egyebeket kell az országba csábítani. Emiatt nagyon fontos minden turizmusban érdekelt ország számára, hogy erről a vonatról ne maradjon le. Ez nekünk, akik alig várják, hogy utazhassanak, igazán jó hír.
Egyelőre nem tudni, Magyarország mikor törli el a be- és hazautazók számára kötelező, 14 napos karantént. Ez egyelőre gátja mindenfajta utazgatásnak. Ugyanakkor, ha az ígéreteknek megfelelően június elején megszűnik a vészhelyzet, ez a probléma is megoldódik.