Bár júliustól jön az uniós oltási igazolvány, ami sokunk számára egyszerűvé teszi a külföldi utazást, nem biztos, hogy ezt azonnal ki is tudjuk használni. Mert mi van akkor, ha még júniusban útra szeretnénk kelni? Persze, persze, toljuk el az utazást, de ez nem mindig lehetséges. Szóval ez esetben mégiscsak kell az a bosszantó angol nyelvű igazolás. A megoldás azonban szinte már kézzelfogható, szívárványos út vezet a nyaraláshoz (képünkön Reykjavík szívárványos utcája).
Vesd bele magad újra az életbe a Danubius Hotels szállodáiban!
(X)
Félbalkáni félmegoldás
Természetesen mire kikínlódta magából a rendszer ezt a doksit, az emberek jó része már megkapta legalább az első oltását. Vagyis az egy dolog, hogy a második oltásra elvisszük, ám az első oltás igazolását utólag kell felvinni a nyomtatványra. Számos történetet lehetett olvasni arról a káoszról, hogy ki volt hajlandó visszamenőleg bepecsételni az oltást és ki nem. Az Okosutas csapat egyik tagja is hasonló helyzetbe került.
Ő először is előre hozatta a második AstraZeneca oltását, hogy a második oltás plusz 14 nap ne lógjon bele a tervezett útba. Ez amúgy nem nagy ügy. Megkérte a háziorvost, hogy kérjen számára egy új időpontot, a doki pedig továbbította a kérést az oltóközpontba. Azok meg hívták, hogy ekkor és ekkor várják sok szeretettel. Vagyis az oltás előre hozása sima ügy, de nem kérhetünk tetszőleges időpontot.
Na, szóval második oltás sínen, már csak a pecsételést kellett megoldani. Nagyjából negyedórás alkudozás kezdődött a doki és az Okosutas között telidesteli logikai érvekkel és pszichológiai hadviseléssel: “nézze, nem tudok tovább érvelni, ha nem akarja aláírni, nem tehetek semmit. Majd elindulok a rendszer útvesztőjében, hogy megpróbáljam valakivel elhitetni, hogy amit lát a papíromon az úgy van.”
Ez már majdnem Európa
Nagyot fordult azóta a világ. Egy olvasónkat nem hagyta nyugodni, hogy ez az egész ennyire esetleges és az emberek személyes meggyőző képességén múlik egy pecsét, ezért első körben intenzív levelezésbe kezdett az NNK-val, azaz a Nemzeti Népegészségügyi Központtal. Ott első körben azt a tájékoztatást adták, hogy az igazolás kiállítására bármely, engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltató jogosult.
Ez azért még mindig kicsit necces, hiszen az oltásra sorba álló harcostársainkat kicselezve kellene bemenni és kilincselni a pecsétekért, amelyet azért biztosan nem adnak oda első blikkre. Addig nincs gond, amíg kevesen állnak sorba, ám egy forgalmas oltóponton simán elzavarhatnak a bánatba, a papírunkkal és az extra kívánságainkkal.
Ez is megoldódni látszik azonban. Olvasónk azt a tájékoztatást kapta, hogy elég lesz értesíteni az oltópontot, hogy van nekünk egy kis ügyünk bizonyos angol igazolás miatt, aztán három nap múlva mehetünk is a kitöltött papírért. Vagyis a fusiban keringő nyomtatvány megérkezett végre az oltópontokra, ahol terheltségtől függően pár napon belül kiállítják nekünk az angol nyelvű igazolást. Örvendezzünk!