Egy utazás, nyaralás során felmerülhet, hogy érdemes vagy nem érdemes biztosítást kötni, és ha igen, akkor milyet. Leegyszerűsítve sima utasbiztosítást igen, de nagy feneket azért nem érdemes keríteni az ügynek. A hullánkat hozzák haza, ne menjen rá a ház arra, ha összetörjük magunkat, és kábé ennyi. A cuccainkra meg vigyázzunk.
Későbbi cikkben majd elemezzük ezeket, most csak az a lényeg, hogy az utasbiztosítás egy csomó mindenre kiterjed: halál, baleset, kórház, poggyászkár, járattörlés, okmányok elhagyása. Ezekre külön biztosítást kötni felesleges. A járatlemondás biztosítása is ilyen.
Járatlemondás
A biztosítók kitalálnak minden szirszart, csak hogy az utasról minél többet le lehessen gombolni. Tipikusan ilyen a járatlemondás biztosítása. Vagyis ha valamiért nem tudunk utazni, nem bukjuk a jegyet. Meg is lehet ezt magyarázni. Michael O`Leary, a Ryanair vezére plasztikusan be is mutatta egy utasnak (a középső ujját is), hogy is van ez. Melyik részét nem érted annak, hogy “nincs visszatérítés”?
Szóval ezt kivédendő köthetünk biztosítást jegylemondásra is. Olvasónk is így tett, ha már méregdrágán megvette a jegyét Dublinba. Aztán jött a koronavírus. Mivel elmúlt 65, veszélyeztetett korban van, ezért nem utazna. Milyen jó, hogy kötött külön biztosítást, gondolta naivan.
Inkább csak blöff
Valakinek biztos jó, de neki nem, a biztosítás ugyanis nem terjed ki koronavírus miatti lemondásra. De legalább a biztosítás jó drága volt, több mint négyezer forint – egy hosszú hétvége teljes utasbiztosítása csak kicsivel drágább.
Tüzetesen megnézve, mit tud egy ilyen termék, azt kell mondjuk, nem sokat. A biztosító akkor fizet, ha valamilyen váratlan esemény miatt hiúsul meg az utazás. Haláleset (nem a mienk), baleset, nem tervezett műtét, lakástűz, ilyesmi. A pandémia nem tarozik ebbe a körbe.
Az eseményeket igazolni is kell, nem elég a bemondás. Csak hát az igazán kritikus esetekben még a Ryanairnél is le lehet mondani az utat (tipikusan haláleset, életmentő műtét), az inkább mégse mennék pedig nem elég a biztosításnál sem. Ahogy a koronavírus sem. Akkor sem ha a biztosítás megkötésekor még senki se tudta, mi ez. Szóval ennyit tud ez a cucc négyezerért: kábé annyit ér, mint gumicsizma atomtámadás esetén.
Megoldás
Összességében kijelenthető hogy a járatlemondás biztosítása nem ad érdemi pluszt. Ha mindenképp biztosítani akarjuk magunkat, válasszunk olyan utasbiztosítást, amelyik kiterjed járat lemondásra is. Ha Wizz Air-rel repülünk, akkor pedig érdemes megfontolni a Flex szolgáltatás vásárlását. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy akkor és annyi időre mennénk, amikorra a jegyet vettük, a Flexszel tudjuk módosítani. Ez tíz euró, de néha egyeurós akciót is csinál a cég. Itt indok se kell a módosításhoz.
Sajnos a Ryanairnél ilyen szolgáltatás nincs, csak tragédia, életmentő műtét az elfogadható indok. Esetükben az lehet kis segítsíg, hogy a járvány előtt vett jegyek ingyen módosíthatók. Hasonló a helyzet a nyáron vásárolt jegyeknél is. De ez csak a mostani helyztetre érvényes, alapesetben nincs ilyen lehetőség.