Ha nyári utazgatást terveznénk, a Baleár-szigeteket akár fel is vehetjük a listára. A turistaparadicsomnak számító Mallorcát és Ibizát magába foglaló szigetek akár július-augusztusban megnyithatnak a külföldi turisták előtt – a rebellis panziósok a spanyol szárazföldön pedig már június közepén fogadnák a turistákat. Kivéve, ha britek.
Járványügy vs turizmus
A helyzet persze nem ennyire egyszerű. Komoly csörte kezd kialakulni a járványügyisek és a turizmust támogatók között. Előbbiek értelemszerűen óvatosak, utóbbiak meg félnek a csődtől. Előbbiek kiradíroznák az egész nyári szezont, utóbbiak viszont bizonyos megszorításokkal megtartanák a nyarat. Andalúziában akár június közepétől, a Baleár-szigeteken július-augusztusban. Emellett a szezonzárást akár október végéig is kitolnák a szokásos szeptember helyett. A Kanári-szigeteken pedig épp akkor indulhat be a szezon.
És hogy jönnek ide a britek? A Baleár-szigetek turisztikai minisztere, Lago Negueruela nem szeretné, ha túl korán megjelennének. Ez komoly érvágás, mert a nyári, nagyjából 13-14 millió főt számláló forgalom több mint harmadát adják a britek. A tiltás oka: egyszerűen túl sok a fertőzött, a járvány berobbant a szigetországban. Vagyis leegyszerűsítve: nem szívesen látnak olyan vendégeket, akik kockázatos országból jönnek.
Az más kérdés, hogy lesz megoldható, hogy britek nem jöhetnek, a többi náció meg igen. A magyar turisták szempontjából mindez tök mellékes, hiszen bennünket – a jelenlegi adatok alapján – sehonnan sem fognak kitiltani.
Ettől persze feladat és gond marad bőven. Hiszen sem a szárazföld, sem valamelyik sziget nem lehet veszélyeztetett terület, nem válhat gócponttá, fel sem merülhet, hogy a turizmus az egészségügyi intézkedések ellen dolgozzon. Ez azt jelenti, hogy a turisták fogadása előtt nagyon szigorú intézkedéseket kell bevezetni – és nem utolsó sorban azokat be is kell tartani, tartatni.
Biztonsági intézkedések
Az egyik ilyen a biztonságos partszakaszok kialakítása. Ez egyrészt azt jelenti, hogy ügyelni kell a szociális távolságtartásra, azaz a strandok nem lehetnek zsúfoltak. Másrészt folyamatosan ellenőrizni kell, hogy a vírus jelen van-e a parton. Harmadrészt pedig gondoskodni kell a rendszeres fertőtlenítésről is. Ahol kilométer hosszú homokos partok vannak – például Andalúziában -, ez nem lesz egyszerű, hiszen szét kell húzni a strandokat, és azokat folyamatosan ellenőrzés alatt kell tartani. A kisebb, öblök alkotta partszakaszoknál ez könnyebb feladat lesz. Ott ugyanakkor könnyebben fel is torlódhat a nép, ami nem jó.
Nem mindegy persze az sem, hogy egy kocsmába, bárba, étterembe beülve, mire számíthat az ember. Egyelőre az látszik valószínűnek, hogy csak a kerthelyiségeket lehet majd kinyitni, s ott is szellősen kell felpakolni az asztalokat, székeket, megtartva a szükséges távolságot a vendégek között. Emellett minden vendég számára elérhetővé kell tenni a kézfertőtlenítést, és a papír alapú étlap helyett valamilyen QR-kóddal működő rendszert terveznek kialakítani, hogy semmihez se kelljen hozzáérni, amihez nem muszáj.
Az világos, hogy miért akarják minél hamarabb megnyitni a szezont. A Baleár-szigeteken a vendéglátósok 40 százaléka bedől, ha nem így lesz. Az viszont már nem ennyire egyértelmű, ki hajlandó majd útra kelni és valamelyik spanyol turistaparadicsomban eltölteni a nyári szabadságot.