Bár a hírek szerint a magyar kormányfő már megtekintette a vakcinaigazolás digitális verzióját, amelynek első verzióját a Belügyminisztérium már ki is fejlesztette, ez korántsem jelenti azt, hogy minden világos a vakcinaútlevéllel kapcsolatban. És nem elsősorban az a gond, hogy a tavaszi hóesés idején sms-eket küldő Belügyminisztérium a fejlesztő, hanem hogy ez a BM-nél hozzáértőbb konszernek számára is kihívást jelent – mondjuk az IBM-nek, ahol vélhetően több it-guru ül, mint a Duna-parton.
A megoldást nemcsak a vállalatok, a légitársaságok és a repterek várják, hanem az államok és minden bizonnyal az utazni vágyók is, vagyis például mi.
Fél év múlva lesz fontos
De mi is a helyzet akkor a vakcinaútlevéllel? Lesz? Mikor? Milyen? Milyen nem? Egyelőre több a kérdés, mint a válasz. Annyi nagy biztonsággal állítható, hogy a fejlett világ tűkön ülve várja, hogy az élet visszaálljon valamelyest a normál kerékvágásba. Vagyis az emberek szabadon utazhassanak – akár üzleti, akár magáncélból, akár turistaként. És az is biztos, hogy nagyjából 2011 második felére lesz igazán jelentősége annak, hogy mit hoztak ki a nagy agyalásból a hozzáértők.
Ekkorra lesz ugyanis annyi beloltott – kétszer beoltott, biztosan nem fertőző -, amivel már foglalkozni kell. Vagyis a következő nyaralási szezonra kész kell lennie valaminek. Na de minek? A feladat nem az, hogy legyen egy lista, amin ott vannak a beoltottak neve, a medve meg megnézi, hogy ki van rajta. Hanem az, hogy lehetőség szerint ne legyen minden állatfajnál egy-egy ilyen. Hanem egységes, globális, de legalábbis átlátható rendszerben működjön a dolog.
Jelenleg több cég is dolgozik az ügyön, az IBM mellett például a Világkereskedelmi Fórum által is támogatott Commons Project is, de a Nemzetközi Légiközlekezdési Szervezet (IATA) is nagyon szeretne tető alá hozni egy IATA Travel Passt. A kínlódást látva a Pfizer gyógyszergyár igyekszik átvágni a gordiuszi csomót azzal, hogy majd ő kiad egy igazolást minden oltása mellé. Bárhogy is lesz, igyekeznie kell, hiszen a pár hét múlva esedékes ismétlő oltásokhoz a hazai egészségügyiseknek már a kezébe kell nyomni a világjegyet.
Hamisítható és szenzitív
A gond egyrészt az, hogy az útlevélnek megbízhatónak kell lennie. Azt ugyanis megtanulták az államok és szervezetek, hogy negatív teszteredményt nem nagy kaland hamisítani. A teszteket végző laborok azonnali ellenőrzése nem lehetséges, ráadásul a tesztek az adott állam nyelvén vannak kiállítva. Ezt a káoszt el akarja kerülni most minden állam és szervezet. Vagyis nehezen hamisítható, digitális útlevél előállítása a cél.
Ám ehhez globálisan kellene meglehetősen szenzitív adatokat kezelni. Ez nem lehetetlen, de azért nem is olyan könnyű. Ha az adattovábbítás és adatkezelés kicsike feladatát megoldják a feljesztők, a körítést már nem lesz nagy munka megcsinálni. Vélhetően egy QR-kód leolvasású rendszerrel lehet működésbe hozni a gépezetet. Akár egy telefonos app formájában is működhet, legalábbis a cél minden esetben ez.
Vagy egy kartonfecni
Ez nekünk, magyaroknak is megnyugtató, hiszen ha valami ok folytán a Belügyminisztérium által lefejlesztett útlevél, igazolás mégsem lesz tökéletes, a globális megoldások még szóba jöhetnek. Ez a nemzetközi utazást biztosan megkönnyíti, de hogy beengednek-e például az országba karanténkötelezettség nélkül vagy ehhez mindenképpen a saját BM-es rendszerünk kell, egyelőre nem tudni.
Addig is a briteknek van igazuk: ők egy kis kartonlapot adnak ki a beoltottaknak, így adatvédelmi aggályok nélkül is igazolni tudják magukat. Végső esetben tehát akár egy oltási könyvet is kaphatunk vakcinaútlevél gyanánt, amelyre ráragaszthatjuk az ampulláról leválasztott kis azonosítót. Ahogy a gyereknél meg a házikedvezneknél is csináljuk.