Elvileg újra elhozza az unión belüli szabad utazást az oltottaknak az uniós szabályok frissítése, de kérdés, ki mit tart be belőle.
Amire a Tanács rábólintott és a tagországok miniszterei támogattak, az továbbra is ajánlás. Csak bízhatunk abban, hogy a legtöbb ország figyelembe veszi azt, ami ellen nem emelt kifogást.
A lényeg, hogy az alapoltottság kilenc hónap után lejár, de az oltottaknak jár a szabad beutazás. Szintén erre jogosít, ha valaki az előző fél éven belül átesett a betegségen. Ha egyik se áll fenn, 72 órán belül készült PCR-teszt, vagy 24 órán belül végzett antigén gyorsteszt negatív eredménye jogosít a belépésre.
Fontos az ajánlás szerint, hogy ne az számítson, honnan jön a delikvens, hanem az, hogy ő maga milyen állapotban van. Ez amúgy ma is nagyrészt így van. Kivétel, ha valaki sötétvörös besorolású országból érkezik, na akkor simán lehet a kiindulási terület alapján diszkriminálni. Most egyébként az unió szinte teljes egészében sötétvörös, ez azonban változhat. Megújítják ugyanis az ECDC járványtérkép módszertanát, az átoltottság is számítani fog a besorolásnál.
Abban nincs változás, hogy a keleti oltásokat mindenki egyénileg kezeli. Sok ország továbbra is oltatlanként kezeli azokat, akik ezekben kaptak.
Ahogy arról többször is írtunk, jelenleg is őskáosz van az unióban a beutazási feltételeket illetően, még az oltottak esetében is változatosak a szabályok. De legalább a lazítás az irány. A tagállamok nagyjából felébe szabad az utazás, sok országba mindenkinek negatív tesztre van szüksége a beutazáshoz és van, ahol a harmadik oltás jogosít szabad belépésre a teszt helyett – ilyen Ausztria és Csehország.
A következő napokban kiderül, hogy az egyes tagországok miként írják át a szabályozásaikat, az új uniós ajánlás február 1-től él. Reméljük a legtöbb helyen eltörlik a tesztkötelezettséget. De ettől még a belső szabályok fennmaradnak, több ország az alapszintű szolgáltatások igénybevételéhez is két, vagy akár három oltást kér.