Majdnem elaludtuk az Okosutas-index jelzését, vagyis azt, hogy van egy ország, amelyik újra biztonágos, azaz világoskék. Ez az index szerint azt jelenti, hogy olyan kevés napi fertőzött van, mintha Magyarországon kevesebb, mint száz lenne. Hát igen, meglehetősen régen volt már erre példa, legutóbb azt voltunk kénytelenek végignézni, hogy a kontinens lassan elszürkül és elsötétedik. Volt már arra példa, hogy egy-egy adat megnyaldosta a sötét kategória jelezte 300-as értéket, de ez alá végül ezidáig nem ment egyetlen állam sem.
Most viszont igen, olyannyira, hogy már a világoskékben, azaz a tök biztonságos zónában van. Ez az ország Izland. Igen, mi is jobban örültünk volna, ha mondjuk valamelyik kellemes Atlanti-óceáni sziget lesz az első, nem pedig a jeges Izland, de ez van. Tény, hogy nem ez a legjobb időszak az ország meglátogatására – bár még mindig jobb, mint mondjuk a november környéke. Egyelőre sötét van, de egyre több a napfény. Emellett a sarki fényt is megcsodálhatjuk.
Ha az ujjunkat csuriba rakjuk, drukkolhatunk azért, hogy kitartson ez az állapot tavaszig, akkor már sokkal több értelme lehet útra kelni. Mindenesetre olcsó járat jelenleg Lengyelországból van, tavasztól lehet Budapestről és Bécsből. De riasztó, hogy már három negatív teszt és öt nap karantén kell ahhoz, hogy mozoghassunk. Állítólag májustól enyhíthetnek ezen valamit.
A többi ország egyelőre messze van attól, hogy újra biztonságos zónába kerüljön. Ehhez Norvégia van a legközelebb – meg Azerbajdzsán, bár oda nemigen utazunk egy ideig. Norvégia indexe 471, Finnországé 674, Örményországé pedig 487. Összehasonlításképpen: Magyarország 1237 – az index alapjául szolgáló adatok kéthetente frissülnek. A népszerű nyaralóhelyek egyelőre messze vannak a nagyon biztonságos zónától, Görögország 796, Olaszország 1947 pontos indexű. Spanyolország ötezer, Portugália nyolcezer pont felett van. Persze a mi indexünk nagyon szigorú, az uniós színkódos térképen a görög szigetek sárgák, sőt pár hete zöldben is voltak.
Mindenképp érdemes nézni a régiós adatokat, hiszen a szigeteken egészen más lehet a helyzet, mint a nagyvárosokkal terhelt kontinensen. Hogy a spanyol, a portugál és az olasz kormány mit tud tenni annak érdekében, hogy elfogadható állapotok legyenek az országban, egyelőre nem tudni. Mindenesetre biztosan mindent el fognak követni annak érdekében, hogy valamilyen szezonjellegű dolog legyen a nyáron.