Csúnyán növekedésnek indult a koronavírus-fertőzöttség Spanyolország egyes részein, keddre pedig óriási lett a káosz. Vannak légitársaságok, amelyek már nem visznek utasokat az országba.
Ahogy arról a hétvégén beszámoltunk, Angliában érthető módon elég nagy botrány lett abból hogy szinte azonnali hatállyal karanténkötelezettséget vezettek be a Spanyolországból érkezőkre. Nem tettek különbséget régiónként, tehát a teljesen tiszta részekről, szigetekről érkezőkre is bevezették a karanténkötelezettséget. Közben a Kanári-szigetekre és a Baleárokra nem vonatkozott az az ajánlás, hogy nem javasolják az oda utazást.
Ezt hétfőre nem úgy oldották fel, hogy a szigetekről érkezve nem kell karanténba vonulni. Hanem rásütötték a „nem ajánlott” címkét a szigetekre is. Ez alapján több tízezer brit fog úgy hazaérni, hogy karanténba kell vonulnia, de közben a BBC már arról adott hírt, hogy tárgyalni kezdtek a britek a spanyolokkal, hogy a szigetek valahogy kimaradhassanak a karanténszabályból. Állítólag még a héten döntés születhet erről.
Kedden Németország is bejelentette, hogy nem javasolják az utazást három észak-spanyol tartományba. Attól tartanak, hogy a hazatérő turisták hurcolják be a vírust és ezzel beindul a második hullám náluk is.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Közben több brit légitársaság törölte a spanyol járatait, illetve szervezett útjait. Először a TUI, majd az easyJet jelentette be, hogy a szervezett utakat szünetelteti, aztán a Jet2 szólt, hogy odaútra már nem lehet felszállni a szigetekre menő járatokra se, de hazafelé elhozzák a turistákat.
A két ultra továbbra is változatlan menetrenddel repüli a spanyol járatokat. Budapestről a Wizz a német ajánlásban szereplő régióból egyedül Bercelonába repül, de a Ryanair által repült Valencia sincs messze a nem ajánlott zónától.
A magyar utas a helyfüggő fertőzéskockázaton túl két rizikót fut, ha a következő hetekben utazik nyaralni Spanyolországba. Főleg a Wizzre jellemző, hogy ha hirtelen visszaesnek a foglalások, azonnal és sok járatot töröl. A másik, hogy nőtt az esélye, hogy a magyar illetékesek sárga zónába helyezik Spanyolországot. Vagy egyes részeit, ez nagy kérdés. Ebben az esetben hazaérve hatósági karanténba kell vonulni, amiből csak két negatív teszttel szabadulhatunk végleg. Augusztus 1-től pedig ez már fizetős, 25-30 ezer forint körül indul darabja.
Akinek ez nem probléma, például otthonról is tud dolgozni, annak akár okos döntés is lehet, ha a kis fertőzöttségű részekre elindul. Leginkább Andalúziába és a szigetekre. Akinek viszont nem rugalmas a munkája, nagy terhet okozna a karantén, annak el kell döntenie, hogy kockáztat-e.
A besárgulás mindenesetre nem indok arra, hogy a légitársaságoktól vissza lehessen kérni a jegy árát, ha nem utazunk. De a többségnél át lehet foglalni későbbre módosítási díj nélkül – a Wizznél nem, a Ryanairnél korlátozásokkal.