A közelmúltban kialakult reptérkáosz rávilágított egy komoly problémára, mégpedig a kártérítések kezelésére. Mint az ismert, Európa több nagy repülőterén is óriási torlódások alakultak ki, több ezer utas késte le a járatát, mert a reptér képtelen volt kiszolgálni őket épeszű időben. Sok órás sorállás és idegbaj eredménye pedig a nagy büdös semmi, se járat, se utazás, se nyaralás.
Kártérítés fizetése az uniós (és EGT) államokban a légitársaságokat terhelik, a múltban ugyanis jellemzően ezzel volt gond. Ám ha bárki mást terhel felelősség, akkor eddig nem volt megoldás.
Ezt unta meg a brit kormány. Grant Schapps, az Egyesült Királyság közlekedési államtitkára szerint a légitársaságokra vonatkozó kártérítési szabályozás túl bonyolult, és jót tenne neki egy felülvizsgálat.
Szerinte biztosítani kellene, hogy az utasok automatikusan kártérítést kapjanak. A mostani szabályozásban körülményes, az államtitkár ehelyett olyan rendszert látna szívesen, ami a vasúton is működik. Csak a jegyet kell felmutatni, és jár a visszatérítés. legyen, mint a vonatoknál a késedelmi pótlék: 30 perc és 60 perc közötti késések esetén a jegy árának 50 százalékát, egy óránál hosszabb késések esetén pedig a teljes összeg visszatérítését biztosítja az utasok számára. A légiközlekedésben nincs egységes platform, ellentétben a vasúttal.
Nem igazán világos, miről beszél az államtitkár, hiszen egy dolog a jegyár visszatérítése, egy másik pedig a kártérítés. Persze a mostani reptérkáosz alatt az is valami, ha visszakapja az utas a jegyárat, ha már bukta az utat. A kártérítés viszont ezen felül jár, ha a gép három óránál többet késik. Ez az út hosszától függően 250 euró vagy 400 euró, vagy akár 600 euró lehet. Ugyanezek a szabályok az Egyesült Királyság esetében is.
Ha az államtitkár utalt a kártérítésre is, akkor elvileg ezt a rendszert tervezné automatizálni, egyúttal pedig a légitársaság mellett adott esetben a reptér felelősségét is megállapítva. A részletek egyelőre nem ismertek. Ahogyan az sem, hogy ez miként hat az uniós szabályozásra. Mindenesetre az már jó, ha legalább megindult a gondolkodás a témában.