Bekapcsolta a bizonytalansági hajtóművet az omikron, ez pedig nem tette könnyebbé a tervezést. Szó lesz a járatmódosítási lehetőségekről, arról, hogy hová lehet még viszonylag szabadon utazni és mi a helyzet az óceánjárókkal?
Az épp aktuális vírusvariáns miatt rengeteg repülőjáratot töröltek, és lassan ez Európába is begyűrűzik. Persze ez csak a gondok egyik fele. A másik az, ha akármi-bármi miatt nem tudunk, nem akarunk utazni, a járat meg megy. A járvány felfutásakor több légitársaság is bevezette az ingyenes járatmódosítást, így valamennyire ki lehetett küszöbölni az előre nem tervezett problémákat. De mi a helyzet most?
A Wizz Air nem ad semmilyen lehetőséget az ingyenes járatmódosításra, ha nem utazunk, buktuk a jegyet. Ugyanakkor valamekkora összegért – hogy mennyiért, az esetenként változó – lehet úgynevezett flex jegyet venni, amellyel módosítható a járat szabadon. A Ryanairnél egy ideig volt szabad módosítás, ennek december közepén lett vége. Egyelőre nincs hír újabb engedményről. A sima fapadosok – easyJet, Eurowings, Norwegian – amelyek Budapestről indulnak, adnak ingyenes járatmódosítást. Ezek közül a Norwegian azonban elég szigorú, csak ugyanarra az útvonalra lehet átfoglalni, ráadásul jó korán le kell mondani a jegyet. Ehhez képest az easyJet és az Eurowings korrekt és rugalmas.
A járatlemondás indokolt lehet akkor például, ha a szabályozás az adott országban megváltozik, és nekünk már nincs kedvünk ezzel szembesülni. Ilyen például a szabadtéri maszkhasználat, de ilyen lehet akár a plusz tesztek vagy karantén előírása is. Jelenleg nincs túl sok olyan helyszín Európában, ahová szabadon lehet beutazni – nyugati oltásokkal -, nem kell szabadtéren maszkot hordani és mondjuk jobb idő van, mint itthon.
Ilyen Spanyolország – egyelőre -, és ezen belül most Andalúziát választottuk. A Wizz és a Ryanair is megy Malagába, de akár Sevilla is szóba jöhet, attól függ, hová szeretnénk utazni. Andalúziában heteket is el lehet tölteni könnyedén, Malaga, Sevilla és Granada magában megér több napot is, és akkor az olyan kisvárosokról, mint Ronda még nem is esett szó. Személyes kedvencünk Huelva tartomány, ahol talán a legmelegebb téli tenger. De azért ez még mindig elég hűvöskés.
Aki azt gondolná, hogy akkor majd melegebb éghajlatra hajózik, annak van egy rossz hírünk. Alexi Andonov okosutastársunk, aki gyakorlott óceánjáró, pár hónapig nem tervez utazgatni. Elég nagy a bizonytalanság ugyanis itt is. Az omikron előtt működött a buborékmódszer, azaz a legénységet, utasokat szigorú tesztelés után engedték a fedélzetre. Az omikron azonban belerondított ebbe. A rendszer most az, hogy aki pozitív, az kiszáll vagy a hajón kerül karanténba, de a hajó megy tovább. Kivéve – és ez az igazi gond -, ha a legénység létszáma csökken a működőképesség alá. És ez reális kockázat. Marad tehát a türelem és az álmodozás.