Vasúttal utazunk Európa öt országában, megmutatandó, hol lehet és érdemes spórolni a közlekedésen. Van ahol igen jól járunk kötött pályán, máshol viszont annyit nyerhetünk, hogy nem botrányosan drága, csak simán drága lesz utazás. A legfontosabb persze a nézelődés.
Bejárta a sajtót a hír, hogy Németország három hónapra havi kilenc euróért ad havi jegyet, amelyet a regionális vasúton és helyi közlekedésben lehet felhasználni. Ez elég jó ajánlat még akkor is, ha a magántársaságok járataira – praktikusan ez a Flixbus járatait jelenti – és az intercity, valamint az a feletti vasútra nem érvényes a jegy. Van ugyanis több száz kilométer hosszú regionális vasútvonal is, szóval lehet bőven miből válogatni. Elsőre nem Németország jut eszünkbe, ha nyaralásról van szó, de a Rajna-völgy, Bajorország vagy az olyan csodálatos városok, mint Berlin, München vagy Köln bőven tartogatnak látnivalót. Németországba vonattal vagy repülővel lehet eljutni, ideális célpont például a három ország határán fekvő Basel.
Basel azért is kiváló célpont, mert következő országunkba is el lehet jutni, ha ide repülünk, ez Svájc. Ez az ország, ahol nem kell csinálni semmi mást, csak ülni a vonaton és bámulni ki az ablakon. És ennyi. A hágókra felkapaszkodó vonatokból elképesztő a kilátás. Napijegyet érdemes venni, ami annál olcsóbb, minél korábban vesszük meg. Minden vonalra, de nem minden vonatra érvényes ez a jegy. Ez azt jelenti, hogy például a gleccser expressz luxi vonataira nem, de az ugyanezen a vonalon közlekedő sima vonatra igen.
Ha már Svájc, akkor irány a szomszéd, vagyis Olaszország, ezen belül is Lombardia. Ügyesen titkolják, de van lombardiai napijegy vasútra, amivel kényelmesen be lehet utazni a régiót – jó hír, hogy több siklóra is érvényes a jegy, sőt egy-egy hajóra is fel lehet szállni vele. Olaszországban jó megoldás a vasút, hiszen sok esetben nehézkes a parkolás, a gyakran közlekedő vonatok pedig kényelmesen kiszolgálják az igényeket.
Hasonlóképpen rugalmas a vasúti közlekedés Hollandiában is, ám itt már nem beszélhetünk olcsó napijegyekről. Hollandiában drága a vonatozás, ha A-ból B-be mennénk, ám eggyel jobb a helyzet, ha napijegyet veszünk – azzal, hogy ez azért kétszer annyiba kerül, mint a lombardiai. Hollandiában azonban tipikusan a városhoppingra ideális a vasút, mert kábé félórás ütemezéssel járnak, egy-egy csodálatos város megtekintése pedig pár órába belefér – itt most nyilván nem Amszterdamról vagy Rotterdamról beszélünk. A holland városok bájosak, varázslatosak, látni kell őket.
Vonatozni Norvégiában is megéri – olcsó azért nem lesz. De hát ebben az országban semmi sem olcsó. A vasútvonalak gyönyörű vidéken visznek keresztül – a Bergen-Oslo vonal az egyik legszebb a világon -, vagyis igencsak megéri nézelődni. Emellett azt érdemes még tudni, hogy az országon belül elképesztően drága a közlekedés, a belföldi repülőjáratok mellett az autóbérlés egyirányú felára nagyon sokba kerül, ehhez képest pedig a vasút, mondjuk úgy, csak simán drága és kész. De egyszer látni kell.