Az Európa-szerte jelentkező reptérkáosz arra sarkallhatja az utast, hogy előnyben részesítse a nem repülős utakat. Javul-e a helyzet, vagy ez már így marad? De hova menjünk szárazföldön? Rajna-vidék vagy a Tisza-tó?
Egyre több repteret ér el a kaotikus működés – vagy épp működésképtelenség. Felmerülhet bennünk, érdemes-e ilyen körülmények között vállalni a repülős utazást? Nem jobb hagyni az egészet? Vagy legalább más járművel helyettesíteni a repülőt? Egyáltalán mi jöhet szóba?
Alapvetően egyénfüggő, hogy ki mekkora távot tesz meg szívesen vonattal, autóval vagy busszal. Az biztos, hogy Németország, Franciaország, Lengyelország és Olaszország is simán beleférhet akármilyen közlekedési módokkal – ami épp van. Az is biztos, hogy Ciprusra nem nagyon éri meg repülő kihagyásával utazni, talán Spanyolországba sem, de ez már egészen típusfüggő.
Az valószínűsíthető, hogy felértékelődnek az alternatív lehetőségek és ki fog tolódni az a távolság, amit még készek vagyunk megtenni busszal vagy vonattal is. Összességében kisebb macera, kevesebb sorállás, kevesebb nyűglődés. De hosszabb út.
Németországnak elég jól bejött a nyári, kilenc eurós vonatbérlet, rengetegen keltek útra és vonatoztak szerte az országban. Érdekes kaland volt a Rajna-völgyben vonatozni Kölntől, ez a szakasz a világ legszebb vasútvonalai között van, de Okosutas Gábor nem volt totálisan elájulva tőle.
Ha nem Rajna, akkor Tisza. Az ország felének igen messze van a Balaton, ellenben a Tisza-tó még elérhető. A két víz között van különbség, ez látszik az árakban, a szolgáltatásokban. A Tiszta-tó igyekszik felzárkózni, hogy ez végül sikerül-e, abban nem vagyunk biztosak, mindenesetre a bringás turisták számára jó kis kaland a tókerülés – nagyjából hetven kilométer a tókör. Közben lehet csobbanni, madarakat lesni, csónakázni, szóval nem rossz ez. Gasztronómiában van még hová fejlődni, de Tiszafüreden a Mariska éttermet érdemes kipróbálni.