Az unió döntéshozatali mechanizmusához képest szokatlanul gyorsan halad az egységes beutazási szabályozás. A traffic light (jelzőlámpa) néven futó besorolás lényege, hogy a schengeni övezet országai (plusz az EGT államok) egységes utazási szabályozás révén lesznek zöld, sárga vagy piros színűek, így mindenki számára egyértelmű lesz, hogy hová lehet beutazni szabadon és hová nem. Ez most egyedi döntés szerint megy, Olaszországba például (képünkön Burano) Magyarországról még lehet menni szabadon, Görögországba viszont nem.
A zöldeket be kell engedni
A javaslat szerint a napi fertőzötti szám és a pozitív tesztek aránya alapján sorolnák be az országokat – adott számú tesztet már a listára kerüléshez el kell végezni, de ezzel valószínűleg senkinek sem lesz gondja. A részletes szabályozásról itt lehet többet olvasni. A zöld államokból érkezőket be kell engednie a tagállamoknak korlátozás nélkül. A sárga és piros országok esetében pedig joga van az államoknak korlátozásokat életbe léptetni.
A tervek szerint október 13-án szavaz a rendeletről az Európai Tanács. Hogy ki szavazza meg és ki nem, egyelőre nem tudni, de tippelni lehet – a rendelet minden államban hatályos lesz, de elképzelhető, hogy az nem teszi kötelezővé, csak erősen javasolja az egységes szabályozás alkalmazását. Az az ország, amelyik jelenleg liberális szabályozást követ, vélhetően megszavazza, amelyik szigorú tiltásokat vezetett be, az meg nem.
Utóbbi körbe lényegében egy ország tartozik, Magyarország. Nagy kérdés, mit fog lépni hazánk október 13-án: ragaszkodik-e a zárlathoz akkor is, ha minden más tagállam elfogadja az egységes szabályozást, vagy belemegy abba, hogy a határok újra kinyissanak. Utóbbi esetben zöld országból ismét be lehet majd lépni Magyarországra.
Halottnak a csók?
Ahogy a dolgok állnak, persze lehet, hogy zöld ország nem is lesz, csak sárga meg piros. Ez egy időre – amíg el nem kezd visszaszorulni a vírus – okafogyottá teheti az egész egységes utazási szabályozás iránti törekvést. Magyarország ebben a besorolásban egészen biztosan a piros színt kapja, hiszen a napi esetek számra magas, a pozitív tesztek aránya pedig az egyik legmagasabb Európában – 5 felett már vannak bajok, nálunk pedig a 10 százalékot is meghaladja ez a szám egyre többször.
Addig is, míg az uniós miniszterek megszavazzák a tervezetet, ezeken az oldalakon tudjuk böngészni, melyik ország milyen szabályozást alkalmaz. Ez azért is fontos, mert egyre több ország dönt úgy sajnos, hogy Magyarországról nem lehet szabadon beutazni, megkövetelik vagy a karantént, vagy a tesztet. Ezzel párhuzamosan mi meg megalkottuk a leghülyébb beutazási szabályozást evör.