Azzal, hogy megvannak az új magyar karanténszabályok, egy fokkal könnyebb eldönteni, hogy merjünk-e külföldön nyaralni. Összeszedtük a legfontosabb tényezőket a döntéshez. Ez egy egyéni döntés, amit mindenkinek célszerű a saját preferenciái alapján meghoznia. Van, akinek az a jó döntés, hogy utazik, másnak meg az, hogy idén inkább itthon marad.
A legfontosabb természetesen, hogy az úticél kiválasztásánál vegyük figyelembe a fertőzési kockázatot. Vannak országok, régiók a világban, ahol a magyarhoz hasonló minimális a fertőzöttség, ezekből érdemes választani. Az általunk korábban ajánlott országok közül Görögország, Ciprus és Málta továbbra is jól áll, Izland gyakorlatilag vírusmenetes sziget távol mindentől.
Montenegróba viszont a teljes határnyitás után gyorsan behurcolták a vírust, vörös lett a besorolása a magyar listán is. A többi említett országba továbbra is teljesen biztonságos az utazás.
Repülés
A repüléssel kapcsolatban továbbra is annyit tudunk, hogy biztonságos. Nincs példa arra, hogy bárki repülőút közben fertőzödött volna meg. Minden reptér és légitársaság szigorú fertőzésvédelmi intézkedéseket vezetett be. Ezek kényelmetlenek ugyan, de fontos, hogy továbbra is biztonságos maradjon a repülős utazás.
Költség és élmény oldalon is különleges ez a vírusos év. Soha ilyen olcsók nem voltak főidényre a repjegyek és soha olyan kevés turistával nem találkozunk, mint idén. A népszerű helyeken is alig vannak, ez elég vonzó. A szállásárak is sokkal alacsonyabbak nagy átlagban, de eltérő mértékben. Ahol például a belföldi turizmust sikerrel élénkítették, például vócserekkel a hazaiaknak, ott kisebb az árcsökkenés. Mi mindenesetre a görög szigeteken simán kihoztunk 40 eurós átlagot (2 fő/éj) kiváló apartmanokban. Izlandon nehezen, de összehozzuk az 50-et. Ez a Balatonon se nagyon megy.
Minél hamarabb, annál kevésbé kockázatos
A jelenlegi helyzetben minél hamarabb megyünk, annál jobb. Mindenhol a vírus behurcolása a legnagyobb kockázat, minél kevesebb turista járt még a célunkon, annál kisebb az esélye annak, hogy emelkedni kezd az esetszám. Továbbra is célszerű előnyben részesíteni azokat az országokat, akik válogatnak a turisták között és nem engednek be akárhonnan akárkit.
A hazatéréskori karantén kockázatát is azzal tudjuk a legjobban csökkenteni, ha minél hamarabb indulunk. Triviális, de leírjuk: most jó mankó foglalásnál is, hogy kizárólag zöld országok közül válasszunk.
Minden módosítható
A legfontosabb szervezési alap pedig: mindenből lemondhatót, módosíthatót foglaljunk: repjegy, szállás és autóbérlés is ilyen legyen. Ha a repjegyhez alapból nem jár a módosíthatóság (például Wizz Air), érdemes megvenni hozzá. Így ha az indulás előtti este érezzük bizonytalannak a helyzetet, akkor is veszteség nélkül hátrálhatunk ki az útból.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Szállásnál olyat válasszunk, ahol jól el lehet különülni mindenkitől.
Számolni kell még a macerával is. Lényegében minden országba külön regisztrálva lehet belépni, Izlandra 20 ezer forintért kötelezően teszteltetni is kell magunkat a reptéren. De utána egy tutira vírusmentes világban vagyunk, ahol még maszkot sem látni sehol senkin. Ahol nem tudjuk kikerülni a tömegközlekedést, készüljünk a szokásosnál sokkal ritkább menetrendekre. Ahol lehet, maradjunk az autóbérlésnél.
Összefoglalva: utazni idén is érdemes, de csak ismerve a kockázatokat, betartva az új szabályokat és felelősen választva az úticélok között. Aki nem akar a változó vírushelyzet és karanténszabályok miatt aggódni, akinek túl sok macera ez így, annak valóban az a felelős döntés, ha itthon marad.
Mi mindenesetre továbbra is hozzuk a híreket, infókat ahhoz, hogy a saját preferenciái mentén mindenki a legjobb döntést hozza.