Bejelentette a kormány az új beutazási szabályokat, amelyekkel a magyar turistáknak is fontos számolniuk. Örömteli, hogy a korábbi durung szabályozás után (lényegében mindenkire két hét szigorú, hatósági karantén, aztán meg szinte senkire) mostantól fertőzöttség alapján megkülönböztetik az országokat és az elmúlt hónapok nemzetközi jó tapasztalatait is figyelembe vették a rendszer megalkotásakor.
Az új szabályok július 15-én lépnek életbe.
Az országokat három kategóriába sorolják: zöld, sárga és vörös.
A zöld országokból szabadon lehet bejönni Magyarországra.
A sárga és vörös országokból érkezőkre egészségügyi vizsgálat vár a határon és két hét karantén.
A különbség a kettő között, hogy a sárga országokból érkezők egy negatív koronavírus-teszt, a vörösekből jövők viszont csak két negatív teszt után szabadulhatnak a karanténból. Arról nem láttuk az infót egyelőre, hogy a kettő között mennyi időnek kell eltelnie, tehát minimum mennyi időre szól a biztosan a karantén.
De az biztos, hogy augusztustól mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki nem akar karanténban maradni, onnantól mindenki magának fizeti a tesztet. Ezek ára, ha PCR-teszt a kívánalom, 30 ezer forint körül indulnak.
Ha jól értjük, addig a magyar állam fizeti. Kérdés, hogy ezt hogyan, kinél? Erről még jó lenne tudni a részleteket.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Mindez a hazatérő magyar állampolgárokra vonatkozik, a külföldiek esetében sárga országnál az eljárás ugyanez (teszt, vagy karantén), vörösből viszont nem léphetnek be.
Végül az országok júliustól érvényes besorolása.
Vörös: Albánia, Bosznia, Fehéroroszország, Koszovó, Észak-Macedónia, Moldova, Montenegró, Ukrajna
Sárga: Bulgária, Románia, Portugália, Svédország, Egyesült Királyság, Norvégia, Oroszország, Szerbia, Japán, Kína, USA
Zöld: mindenki, aki nincs a vörösben és a sárgában.
Tehát például Horvátországból egyelőre nem lesz korlátozás. Londonnál viszont az a helyzet, hogy a kiutazók épp megússzák a karantént, a hazajövők pedig megkapják.
A listát természetesen időközönként felülvizsgálják, arról nincs hír, hogy milyen adatok alapján kerültek az egyes kategóriákba az országok. Pedig érdekes lenne tudni.