Az uniós szabályok szerint a gépre semmilyen szúró, vágó eszközt nem lehet felvinni, amelyiknek az éle hat centinél hosszabb. Ez azt jelenti, hogy az átlag körömvágó olló, gyorsétkezdékben adott műanyag kés és körömreszelő simán felmehet. Meg a bicska, ha a penge éle kevesebb, mint hat centi. Ebben a hiszemben évekig gond nélkül hurcolásztuk kis svájci bicskáinkat, hiszen az élük csak 5,5 centi. Ezt Budapesten, Londonban és a kontinens legtöbb városában el is fogadják.
Kivéve Ausztriát és Norvégiát – egyelőre e két országban tapasztaltuk az átlagtól eltérő mérést. A bécsi és az oslói reptéren elvették a bicskáinkat, mondván azok túl hosszúak, a pengéjük meghaladja a hat centit. Mert ők nem azt nézik, hogy milyen hosszú az éle a késnek, hanem az egész penge mekkora. És bizony, az él 5,5, a teljes pengehossz 6,3 centi. Így a bicskát elvették. Ausztriában annyi engedményt tettek a szekusok, hogy 20 euróért hajlandóak voltak csomagként elküldeni a lakcímünkre, így nem dobták ki a bicskákat. Norvégiában viszont annyit mondott a szekus, hogy kimehetünk és feladhatjuk poggyászként. A bicskát. Mivel az osztrák eset óta mindig csak egy volt nálunk, a két késből így az egyiket elveszítettük. Tanulság: többet nem visszük magunkkal.
Meg lehet magyarázni – ahogyan ezt a bécsi szekus tette -, hogy azért számít a pengehossz, mert ha beleszúrjuk az emberbe tövig, akkor nemcsak az él végéig toljuk a kést, hanem a nyeléig. De azért lehetne ezt egyértelműen szabályozni, egységesen kezelni. Az biztos, hogy erre a szabályra mindenképpen érdemes figyelni. Különösen azért, mert egyszer egy kanálgép kenőkését is elvették.