Egy kicsit olyan volt Hollandiába utazni, mint régen – persze azt leszámítva, hogy maszk volt rajtunk. A gép tömve, leszállás után pedig mindenféle ellenőrzés nélkül sétáltunk ki a terminálból Eindhovenben. A szabályozás szerint nem kell sem QR-kódot generálni, sem központi akármicsodán regisztrálni. Mindössze egy lapot kell kitölteni, kinyomtatni és aláírni. Ez nagyjából olyan, mint a francia szabályozás, a papíron annyi van, hogy nincsenek covid-tüneteink és nem is találkoztunk olyannal, akinek lett volna. Beutazni oltással vagy negatív teszttel lehet, ahogyan az az unióban elfogadott, Hollandia covid szabálya a nyugati oltásokat fogadja el.
Az országban csak a tömegközlekedési eszközökön kell maszkot venni, legyen szó vasútról vagy a villamosról Amszterdamban. A boltok, múzeumok, közösségi terek szabadon, maszk nélkül látogathatók. Ez enyhítés a nyári állapotokhoz képest, akkor még sokkal szigorúbb volt a maszkhasználat szabályozása. Nagyon fontos azonban, hogy vendéglátóhelyekre, mozikba, színházakba csak védettségi igazolással lehet beülni. Itt a beülés a kulcs a kormány tájékoztatása szerint.
Szeptember végétől enyhítettek a másfél méteres távolságtartás szigorán, ami azt jelenti, hogy a vendéglátóegységek, mozik, színházak ismét teljes létszámban fogadhatnak vendégeket, de éjszakára továbbra is be kell zárniuk. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy csak akkor lehet ezekbe az egységekbe bemenni, ha a vendég védett. Nem vonatkozik ez az elviteles éttermekre, kávézókra – és vélhetően múzeumokra sem. Ezt elég komolyan is veszik, a kávézókban és gyorséttermekben is kérik. És nem elég bemutatni, azt le is olvassák egy covid-app segítségével. Szóval kuntakinte QR-kóddal nem lehet kijátszani a rendszert.
A védettséget vagy oltással vagy 24 órán belül elvégzett negatív teszttel lehet igazolni – egy turista esetében ez praktikusan azt jelenti, hogy bár beutazhat negatív teszttel, de gyorsan kell cselekednie, hogy beengedjék bárhová is. A szabályozás 13 éves kor felett mindenkire érvényes. A szabályozás hangsúlyozottan az ülős helyekre vonatkozik, vagyis kulturális események mellett sporteseményekre is – annak ellenére, hogy a stadionok nyitottak.