Miközben Magyarországon kiválónak tűnik a járványhelyzet, Európa egyre inkább aggódik, a delta variáns miatt visszatérhetnek az utazási korlátozások.
Az Indiából indult delta variáns Egyesült Királyságban és Portugáliában tapasztalt terjedése miatt már az európai vezető politikusok is egymásnak estek. Angela Merkel közös európai szigorítást szeretne, például azt, hogy a Nagy-Britanniából érkezők kötelező karantént kapjanak mindenhol. A turizmusban érdekelt mediterrán országok ellenzik ezt természetesen a legjobban, mondván, ezt majd az országok maguk eldöntik.
A spanyolok lazasága elég meglepő. Már a két hete végzett felülvizsgálatnál is le kellett volna szedniük a briteket a zöld listájukról az ottani adatok alapján, de mégse tették ezt, megtartották a szabad beutazást. Csak most, a mallorcai tömeges fertőződés után léptek. Portugália is csak most szigorít a britekkel szemben, de ez már rég elkésett, már terjed a delta hetek óta náluk.
Németországban az alfa (brit) variánsnál jóval fertőzőképesebb delta variáns már a koronavírus-fertőzések több mint 15 százalékáért felelős, Ausztriában és Csehországban több mint 25 százalékért. Ausztria ennek ellenére lazít és Magyarország is ezt teszi pár napon belül. Azt, hogy nálunk mi a helyzet delta ügyben, nem lehet tudni, mert a kevés pozitív mintának is csak nagyon csekély részét vizsgálják be variánsokra.
Az oltások a delta ellen is hatásosnak tűnnek, de még nem tudni, pontosan mennyire. Most az látszik, hogy az aggodalom nő, bármelyik pillanatban bevezethet korlátozásokat bármelyik ország azokkal szemben, ahol terjedni kezdett a delta variáns. A korábbi tapasztalat az, hogy ha újabb országok jelentik a terjedést, az aggódóbb államok hajlamosak lehetnek az általános szigorításra. A turizmust joggal féltő déliek beengedhetnek ugyan bárkit, de ha a küldő ország a hazatérést szigorítja a polgárainak, azok ugyanúgy nem nagyon tudnak utazni.
Tehát az utazások szervezésénél kiemelten fontos, hogy rugalmasak legyünk. Számoljunk azzal, hogy ha nem utazunk, a Wizz Air jegyeit nem lehet ingyen módosítani, mindenki másét igen. Szállásból, autóbérlésből csak ingyen lemondhatót foglaljunk és készüljünk fel arra, hogy a légitársaságok is gyorsan törölni kezdenek, ha csökken az utazási igény. Ezt kezdte ma a tőzsde is beárazni, elég csúnyán megütötték az utazásos részvényeket.
A két ultrafapados a napokban véglegesítette a júliusi menetrendjét, de két héten túl bármikor ezen is változtathatnak a nélkül, hogy kártalanítást kellene fizetniük. Sőt, ha a járvány miatt az államok korlátoznak, két héten belüli variálások is vis maiornak számítanak, nem jár semmi az utasnak.