A fél magyar sajtó kezdi átvenni a Magyar Nemzet értesülését arról, hogy a Ryanair-utasok 60 százaléka inkább visszakérte a pénzét és nem utazik, mint hogy levonják a 3900 forintos adót.
Nem kéne elhinni és terjeszteni a hülyeséget. A lap forrás nélkül, saját információként közli ezt az adatot, miközben kizárólag a Ryanair látja, hogy milyen ez az arány. Az pedig kizárható, hogy ezt a Ryanair közölte volna a lappal, több okból is. Egyrészt ha így lenne, ezt leírták volna a cikkben. Másrészt a Ryanair jellemzően nem ad ki ilyen infókat, ráadásul meg sincs neki még az adat. Tegnap éjfélig dönthettek ugyanis az utasok, hogy elállnak-e az utazástól, a ma megjelent cikk pedig nyilván hamarabb elkészült.
A cikk eleve tele van pontatlanságokkal, a valóság az, hogy a légitársaságoknak az utasok által elfogadott feltételeik alapján joguk van elkérni az utastól a jegyvétel után a kormányok által kivetett új adók összegét. Ha viszont az utas nem hajlandó befizetni, elállhat az utazástól teljes visszatérítés mellett. A Ryanair csak élt ezzel a jogával.
A 60 százalékos elállási arány azért is irreálisnak tűnik, mert eleve azt kell jelezni, ha nem utazunk, az alapbeállítás, ha nem csinálunk semmit, azt jelenti, hogy marad a jegy, csak később levonják a 3900 forintot. Egy utazás teljes költségéhez képest elenyésző ennek a 10 eurónak az aránya, várva várt utazást e miatt szinte senki nem fog lemondani.
Mi maximum 10-20 százalékra becsüljük a lemondási arányt. Jól jött azoknak, akik nem tudnának utazni és így nem bukják be a repjegyárat, meg nyilván van egy vékony réteg, aki berágott a Ryanairre és így gondolja büntetni a céget. Esetleg lehetnek olyanok, akik most olcsóbb jegyet találnak, mint amennyiért a Ryanair-jegyet vették és lecserélik. De kevesen, az árak jellemzőn nagyon felmentek az elmúlt hetekben-hónapokban.
FRISSÍTÉS: A Ryanair közleményben reagált, e szerint a valós adat 3 százalék, tehát baromi nagyot kamuzott a Magyar Nemzet. E mellett persze újra leírják, hogy mekkora baromság az utasadó, Nagy miniszternek pedig elnézést kéne kérnie a magyar családoktól, hogy az idióta adójával megdrágította számukra az utazást.
Ha esetleg mégis igaz lenne, amit a lap közöl, akkor annak a következményeit hamar látni fogjuk. A drasztikusan visszaeső foglaltság gyorsan drasztikus ritkításokhoz, törlésekhez vezetne.
Ezzel az adó kivetése előtt eladott jegyek áthárítási problematikáján túl vagyunk, amit most kínálnak a légitársaságok, azt már az adó ismeretében árazzák. Így is vannak nagyon olcsó, adó alatti jegyek, de persze nagyon kevés.