Nagyon úgy fest, hogy mégsem annyira szép és kerek a magyarországi karanténnyitás, mint korábban írtuk. Az egy dolog, hogy valamikor elfogadják azt a törvényt, amelyik révén megszűnhet a koronavírus okozta veszélyhelyzet. Az meg egy másik, hogy az ehhez kapcsolódó kivételek érintik a hatósági karantén megszüntetését is.
Medve, tényleg van egy halállistád?
A veszélyhelyzet kezelését két törvény igyekszik rendezni – azért csak igyekszik, mert a 250 oldalas szöveg sem fed le minden lényeges elemet. Az egyik egy nyúlfarknyi, arról szól, hogy megszűnik a veszélyhelyzet, ha azt bejelentik. Eddig remek. A másik pedig sorolja a kivételeket. Ezek java része egészségügyi és egyéb szabályozás, de sajnos ebben benne van a karanténnyitás ügye is.
Ez pedig nem túl szívderítő. A szöveg szerint megszűnik ugyan a kötelező karantén a veszélyhelyzet megszűnésével együtt, ám ez nem lesz minden országra érvényes. És itt jön a gondanyó. Azt ugyanis nem sikerült beleírni a javaslatba, hogy ezt mégis milyen módon, ki és mikor fogja meghatározni. Ha optimisták vagyunk – eddig azok voltunk, hiba volt -, akkor ezt még módosító indítványokkal lehet korrigálni. A javaslat általános vitája ma, azaz június 3-án zajlik a Parlamentben, módosítókat pedig péntekig lehet benyújtani.
Ez azt jelenti, hogy várhatóan valamikor a jövő héten lesz a részletes vita, majd a szavazás. Tehát úgy június 10-15-e körül lesz hatályos törvényünk. Amiből ugye vagy kiderül valami, vagy nem. Hogy mikor lesz országlista, az mikor, milyen ütemben frissül, egyelőre nem ismert. Az sem, hogy ez a lista a tiltást vagy az engedményt tartalmazza-e majd. Tippelgetni ugyanakkor lehet. Az egyik tipp, hogy azok az államok, amelyek így-úgy szóba jöttek, határokat nyitogattak, azok beletartoznak majd a karanténmentes övezetbe. Ilyenek a szomszédos államok, és talán azok, amelyekkel külön megállapodás köttetett, például Ciprus.
És nem húznál le?
Hogy mennyi értelme van annak, hogy egyenként listázzák az országokat, jó kérdés. Nagyjából semmi. Ha ugyanis külön rendeletben szabályozzák majd a mentes és köteles országokat, akkor kábé ott leszünk, mint a járvány elején. Amikor tilos volt a beutazás Kínából és Olaszországból, de Spanyolországból, Franciaországból vagy Nagy-Britanniából ellenőrizetlenül lehetett beözönleni. Vagyis a lista az eseményeket több ütemel lemaradva követte.
Lehet ezt jól is csinálni, például úgy, ahogy a görögök tervezik. Ők a fertőzött és nem fertőzött reptereket lajstromozzák, és az automatikusan frissülő lista szerint engedik be az embereket az országba. Összességében a mi tippünk az, hogy a környező államok, Görögország, Ciprus, Málta és Izland rajta lesz az első körös listán – itt nagyon kevés az akítv beteg, és beengedik a magyarokat. Vagyis értelmetlen a karantén előírása.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Olaszország véleményes (képünkön Tropea), hiszen az ország elvileg ma kinyitott, de még mindig napi 300 új betegről szólnak a statisztikák. Az sem egyértelmű, hogy Spanyolország és Portugália esetében külön veszik-e majd az autonóm szigeteket. Ide tartozik a Kanári-szigetek, a Baleár-szigetek, Madeira vagy az Azori-szigetek. Ezeken jóval kevesebb a fertőzött, logikus lenne a karanténnyitás. Sok még a nyitott kérdés, reméljük, egy hét alatt azért sikerül rendet vágni. Mi ugyanis tuti utazunk.