Nem csitul a káosz az oltási igazolások angol nyelvű verziójával. Egymásnak ellentmondó információk keringenek, a háziorvosok pedig egyértelmű utasítás híján azt csinálnak, amit jónak gondolnak. Aztán ez nekünk vagy jó vagy nem. Júliustól jön az uniós igazolás, kérdés, hogy addig sikerül-e ezt a rendkívül szerteágazó ügyet megoldani.
Vesd bele magad újra az életbe a Danubius Hotels szállodáiban!
(X)
Mit adhat és mennyiért?
Az már biztos, hogy ha a háziorvos oltott, akkor ő kiállíthatja az igazolást utólag. A nyomtatvány beszerezhető, letölthető, szóval ezzel gond nincs. Az oltópontokon oltottak esetében azonban csak az oltópont jogosult erre, annyi a könnyítés, hogy nem kell felkutatni azt az orvost, aki épp a mi oltásunkra volt kirendelve, bárki rányomhatja a stemplit. Van olyan intézmény, ahol előre kérni kell, aztán mindent megcsinálnak és lehet a papírért menni. Meg olyan is van, ahonnan még mindig elhajtják az embereket, mondván nincs hivatalos utasítás.
Nade mehet-e ez ingyen? Pontosabban kérhet-e ezért pénzt az orvos? Egy olvasótól simán legombolt a háziorvosa ötezer forintot, számlát is kapott igazolás kiállítása megnevezéssel. Végül is gondolhatja azt a doki, hogy ez olyan, mint a receptfelírás, amiért rendszerint ennyit szoktak kérni. Azon is el lehet morfondírozni, hogy ez mennyir fair, hiszen a központilag elrontott és azóta rendbe nem rakott szabályozás miatt kell az embereknek extra köröket tenni. És még nincs is ingyen. Ennyi erővel tényleg el lehet menni és le lehet fordíttatni a magyar nyelvű igazolást.
Pár hét kínlódás
Elvileg néhány hét múlva az ügyfélkapuról is le lehet majd tölteni az igazolást. Hogy ehhez miért kell több hét, tényleg nem tudjuk, mindenesetre érdemes ezt is észben tartani. Persze az is lehet, hogy hamarabb lesz meg az uniós szabályozás. Fontos: aki kínai vagy orosz oltást kapott, így is csak néhány országba mehet be szabadon. Ezek a kétoldalú megállapodásban érintett államok és például Görögország (képünkön). Illetve akkor, ha az adott ország egyáltalán nem kér semmilyen oltási igazolást, mert a saját térképe szerint Magyarország már tiszta.
Összegezve: mivel nincs egységes szabályozás csak amolyan “aha, meg lehet csinálni, tényleg” típusú kommunikáció, a kevésbé rugalmas dokik elkezdhetnek hepciáskodni, a profitorientált rendelőkben pedig akár pénzt is kérhetnek. Hogy mennyire megy egyébként az igazolás-gyártás, jól mutatja, hogy pár napja Ferihegyen több utas is helyre kis zsugorfóliázott angol nyelvű igazolással érkezett a kapuhoz.