Isten malmai lassan őrölnek, hát még az államigazgatáséi, de előbb-utóbb lesz valami. Például mire kábé nem érdekelt már senkit (mert az érintettek java már be lett oltva kétszer), addigra gördülékenyen megindult a kétnyelvű oltási igazolások kiadása. Mire ez nagyjából átalánossá vált, addigra jött az EESZT applikációja majdnem elegendő információval. Most már csak az uniós covid igazolvány véglegesítése van hátra. A védettségi igazolvány pedig továbbra sem ér sokat, kicsit kevesebb értelme van, mint a képünkön a zuhanynak. Hogy mi mindent nem tudunk, pedig jó lenne, azt itt foglaltuk össze.
Még nincs, majd lesz
Az uniós covid igazolvány holnaptól, azaz július elsejétől fog élni a közösségi szabályozás szerint. A legtöbb tagállam abszolválta a feladatot már a határidő lejárta előtt, Magyarország egyelőre még nem. Annyira nem, hogy naívan megkérdeztük a magyarország.hu csetbotjától, hogy mikor lesz és egyáltalán hol találjuk majd meg – elvileg az Ügyfélkapuról lehet letölteni, de az azért elsőre biztosan nem lesz könnyű, hiszen kábé ezerféle ügyfajta közül kell kiválasztani azt az egyet. A bot – aki amúgy egy ember, csak valószínűleg hatékonyabb az írásos kommunikáció, mint a telefonos ügyfélszolgálat – nem adott érdemi választ. Még nem lépett életbe, hát kösz, ez feltűnt.
Úgyhogy nyomkodjuk a gombokat, mint a güzü, majd lesz valami. Egyelőre annyi lett, hogy az EESZT applikációban található oltási igazolás több adattal is kiegészült. Eredetileg a név, a TAJ-szám, az első oltás dátuma volt a doksiban. Gulyás Gergyely miniszterelnökséget vezető miniszter azt ígérte első körben, hogy június 15-ig kiegészítik az adatosort a második oltás dátumával és az oltás típusával. Később kiderült, hogy ez június 30-ra tolódott.
Ami van, abban nincs
Ma végre megtörtént a nagy adatkiegszítés. Vagyis az applikációból lényegében már minden kiderül ahhoz, hogy valakit beengedhetőnek lehessen ítélni, ezek közül is a legfontosabb az oltások típusa és dátuma. Az uniós szabályozás szerint az EMA által engedélyezett oltásokat el kell fogadni, a többiről maguk dönthetnek a tagországok. Szóval ez megvan. Ezzel együtt ez az adatsor még mindig meglehetősen magyar.
TAJ-szám van ugyan, de ezzel sokra nem megyünk külföldön. Cserébe a születési dátum hasznos infó. Ez még hiányzik. Szintén hiányzik az állampolgárság. A származási országra semmiféle utalás nincs az EESZT appban, a magyar nyelvet nem kötelező felismerni más országokban. Ennél is fontosabb, hogy az app nem tartalmazza a kiállító hatóság nevét, azonosítóját, illetve az elektronikus aláírást igazoló kódsort. Ja, és angulul nincs ott, hogy mi az ördög is ez – EU covid certificate.
Összességében tehát ez az EESZT app elvileg majdnem jó arra, hogy utazzunk vele, hiszen alapvetően a legfontosabb infó rajta van. Ám ha egy ország ragaszkodik az EU igazolványhoz, akkor ez még mindig nem lesz elég. Bízzunk benne, hogy sikerül megugorni a feladatot és – ami legalább ennyire fontos – ezt kommunikálja is a kormány.