Pár napja azt írtuk, hogy várjunk pár napot Horvátország koronavírus fertőzöttségével és az ország megítélésével kapcsolatban. A pár nap elmúlt, a hírek megjöttek. Az eddigi legtöbb napi új fertőzöttet augusztus 14-én találták, akkor 208 esetet azonosítottak. Ez a következő napokban mérséklődni látszott, ám 17-én ismét megugrott az új esetek száma, 199-et azonosítottak. Az Okosutas-index szerint Horvátország koronavírus kockázata miatt már szürke. Akkor most menjek vagy maradjak?
Napi esetszámok
A napi adatok mellett érdemes a simított, 14 napos adatokat is megnézni. Ez azt mutatja, hogy az adott napon az elmúlt 14 napban összesen hány új esetet találtak. Ez valamelyest nyújtottabban, de egyenletesebben mutatja meg az vírus terjedését. E szerint az elmúlt egy hétben drasztikusan megugrott az új esetek száma. Így néz ki ez grafikonon.
Ez most mit jelent? Jót nem, de azért a helyzet nem annyira rossz, mint elsőre tűnik. Alapból mindösszesen kevesebb, mint hétezer fertőzöttről van szó, ami arányaiban sokkal több, mint a magyar adat, de azért nem a legrosszabb a kontinensen. A régiós adatokat nézve Horvátország déli része különösen fertőzött, Zadartól délre nem igazán éri meg menni. Dubronvik környéke egy hajszállal jobb, de ha eddig álltak a város falai, akkor jövőre is így maradnak, hagyjuk ki. Fertőzött még Zágráb és környéke, ami nem meglepő, a sűrűn lakott fővárosok sehol sem tiszták.
Tiszta helyek
Rijeka környéke és az északi szigetek ugyanakkor egészen tiszták. Vagyis ha nem akarjuk kihagyni a tengerpartot, de repülőre már nem szállnánk, akkor ez a környék lehet a legjobb választás, illetve Krk, Cres és Rab szigetek. A régióban és a szigeteken kétszáz fertőzöttet tartanak nyilván, ami nem jelent vállalhatatlan kockázatot.
Fontos ugyanakkor, hogy kerüljük a tipikus, Horvátországból hazaérkező, fertőzött turisták szokásait. Kevesebb buli, több család, inkább saját főzés, mint étterem. És általában igyekezzünk tartani a távolságot és hordani a maszkot, ahol kell, akármilyen járműre is szálljunk, legyünk körültekintőek. Magyarország egyelőre zöldben tartja Horvátországot, ám fontos, hogy ha besárgul, tuti nem ússzuk meg a karantént, mert Ausztria és Szlovénia is sárgába sorolta, vagyis bárhonnan is menjünk haza, karanténba kerülünk.
Utazás előtt és alatt is érdemes nézni a híreket, és ha bejelentik a sárgázást, azonnal elindulni, hogy az átsorolás előtt határon belülre kerülhessünk. Ennyi előnye bizonyosan van annak, ha autóval utazunk és csak a szomszédba ugrunk át.