Ha aszerint kellene úti célt választani, hogy hol tartják be leginkább az előírásokat, meglepő módon nem északon vagy nyugaton kell keresni az ideális helyszínt. Hogy mi az oka ennek, nem tisztünk megfejteni, de a tapasztalataink alapján nem a temperamentum befolyásolja leginkább a járványügyi szabályok betartását. Hol a legkevésbé divat a maszkhordás?
A covid-járvány elején nagyjából mindenki magabiztosan fogta a rendkívül rossz olasz és spanyol adatokat arra, hogy jakérem, déli népség. Mert az olaszok, spanyolok, azok nem képesek betartani semmilyen szabályt, tesznek mindenre magasról. Hogy 2020 tavaszán így volt-e vagy nem, már nehéz lenne megmondani. Adódik azonban a kérdés, hogy a néplélek alapján a többi mediterrán országban miért nem uralkodott el a káosz. A görögök különösen fegyelemezetten kezelték a helyzetet, szerettek volna turistás nyarat és tettek is érte, hordtak maszkot, fertőtlenítettek mindent kérés nélkül.
Az X-dik hullám előtt, után saját tapasztalatunk alapján azt mondhatjuk: a spanyolok, a görögök, a ciprusiak fegyelmezettek. A portugálok egészen katonásan fegyelmezettek, a maszkhordás teljesen elfogadott mindenhol. Olaszországban pedig az állami szintű szabályozás nyomon követése jelenti a legkomolyabb feladatot. Tehát kategorikusan nem áll meg a megúszós déli versus szabálytisztelő északi/nyugati szembeállítás. Sőt. A magát fejlett demokráciának hívó államokban sokkal nagyobb balhé övezi az egész maszkosdit, mint délen. Két vízágyús tüntetés között a nagyon musszos szabályokat betartják például Hollandiában, de azért amint lehet, lerántják a textilt.
Egy ország – város – volt, ahol kifejezetten szembetűnő volt a fegyelmezetlenség. Ez London, illetve Anglia azon kis szeglete, amelyet tranzit utasként bebuszoztunk. Bár minden járművön, nyilvános helyen bemondták, hogy kötelező a maszk, szembetűnő volt azok aránya, akik ennek nem tettek eleget. A metrón péntek este az egyik buliból a másikba szédelgő nők, a tokától bokáig kivarrt fickó, a hajnali műszakot kezdő bakterek sem gondolták, hogy ez a szabályozás annyira fontos lenne. És nem is mondta nekik senki, hogy helló – ehhez képest Madeirán a buszmegállóban simán egymásra szóltak az utasok.
Az adatok szerint Londonban terjed legjobban egész Nagy-Britanniában a vírus, és ott az egyik legalacsonyabb az átoltottság is az országban. Ezek szerint az öntudat sokkal erőteljesebben hajtja az embereket adott irányba, mint a népléleknek nevezett temperamentum a másik irányba?