Egy ideje nem foglalkoztunk az Okosutas-indexszel, mert minden ország sötétszürke lett, gyakorlatilag jelentőségét veszítette azt nézegetni, hol mennyire biztonságos az utazás. Aztán miután Magyarországon is elkezdett durván terjedni a vírus, szintén nem volt sok értelme az összehasonlításnak, hiszen hozzáromlottunk az átlaghoz.
Most azonban már-már látszik valami az alagút végén, ami már jó eséllyel nem a pécsi gyors. Van néhány ország, amelyik pár hét múlva elérheti az átmeneti zónát, azaz az indexe becsúszik 200 alá. Vagyis utazási célpont lesz. Talán röhejesnek tűnik százasokkal dobálózni, mikor Magyarország indexe 4688, és ezzel nincs is a lerosszabbak között. Gondolkodtunk rajta, hogy átállítsuk az értékeket mondjuk 1000-re és 2000-re, de úgy gondoltuk, ha már kitaláltunk egy módszertant, akkor maradunk ennél. Egyébként az EU három színkódos térképe se sokkal jobb, szinte minden piros.
Szóval mit kell nézni? Izlandot és Finnországot első körben. Mondjuk Izlandra menni ilyenkor nagyjából semmi értelme, hiszen alig van világos, de annyi pozitívum mindenképp elmondható, hogy mire hosszabbak lesznek a nappalok, megtisztulhat az ország. Kicsit rosszabb a helyzet, de harmadikként 1000 alatti indexszel érdemes figyelni Írországot is.
A kellemesebb klíma felé igyekezve Spanyolország már egy ideje javuló mutatókkal bír, november eleje óta csökken a napi új fertőzöttek száma. Emellett még Franciaországban figyelhető meg érdemi csökkenés. Olaszországban egyelőre tart a növekedés. A nyaralóhelyek közül Cipruson és Málta a többi európai államhoz képest egész jó áll: Ciprus indexe 1522, Máltáé 2615. Igaz, Cipruson még nem állt meg a növekedés.
Az igazán jelentős csökkenés azokban az államokban figyelhető meg – nyilván nem véletlenül -, ahol brutálisan elszabadult a vírus. Így Csehországban, Belgiumban vagy Hollandiában. Ez azt jelenti, hogy komoly terveket még nem érdemes szövögetni sörözés témában. Itt még nem biztonságos az utazás, főleg azért, mert inkább városi jövés-menésről lenne szó, nem pedig remetéskedésről.