Ha időrendben haladunk, következik az az úticél, amelyet augusztus vége és szeptember közepe közöttre ajánlunk. Norvégia északi részén ilyenkor még általában jó az idő, még valamivel hosszabb a nappal az éjszakánál és van mit nézni nappal és éjjel is. Nappal nyilván a tájat, viszont ilyenkor már van esély arra is, hogy tiszta éjjeleken északi fényt lássunk.
Alvás az autóban
A mostani járványos évben az elkülönülés kiemelten fontos és a messzi északon ez nem csak azért oldható meg könnyen, mert kicsi a népsűrűség. Izland mellett itt alakult ki egészen komoly camperbiznisz, kicsi kétszemélyes, alvásra is alkalmas autókat lehet bérelni. Ezek nem a jól ismert nagy lakóautók, hanem átalakított egyterű kombik, vagy kisbuszok, amelyeknek a hátsó része ággyá alakítható.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Ha ilyet bérlünk, nincs gond a szállással, arra megyünk, amerre akarunk, akkor és ott alszunk, ahol akarunk, teljesen szabad az útiterv, amit az időjárás függvényében is tetszőlegesen alakíthatunk. A verdához általában jár a főzőscucc is gázfőzőstűl, evőeszközkészletestűl. Ami Izlandhoz képest nehézség, hogy nincsenek olcsó fürdők minden apró településen, ahol a tisztálkodás megoldható. De a kempingben van lehetőség zuhanyozni csekély összegért.
Az utat érdemes Tromsøben kezdeni, itt több cégnél is lehet campert bérelni. Az idei járványos évre jellemző, hogy az első camperes családi vállalkozásnál, az Arctic Campersnél nyárra általában már az év elején elfogynak az autók, most viszont még van belőlük augusztus végére, illetve szeptemberre.
A fantasztikus Lofoten-szigeteken napokig el lehet autózni, néhány kompátkeléssel kell csak számolni, a fő útvolalakon hidak vannak a szigetek között. Gyönyörű zord hegyek magasodnak a fjordok és a kicsi színes házas települések főlé, megunhatatlan. Oda-vissza lemehetünk a szigetcsoport déli végére és vissza, de át is kompozhatunk a szárazföldre Skutvikba. Vagy nagyobb kör esetén Bodoba, mielőtt visszajutunk Tromsøbe.
A hajó se rossz
Ami a megközelítést illeti: idén nyáron Gdanskból és Krakkóból lehet majd várhatóan eljutni Wizz Airrel Tromsøbe, Oslóból pedig SAS-sal, vagy Norwegiannel. Ha nem a camperes verziót választjuk, Bodøbe is repül a Wizz Gdanskból, onnan pedig hajóval folytathatjuk az utat. A naponta azonos időben induló norvég parti postahajójárat, a Hurtigruten is végighalad a szigetek mentén, majd visz tovább Tromsøbe, 23 óránál rövidebb út esetén nem kötelező kabint venni. A buszközlekedés elégséges a szigeteken, de kényelmesebb autót bérelni. Erre sok kis településen is van lehetőség, a szállások pedig idén olcsóbbak lesznek a szokásosnál.
De Norvégia nagyon drága, magyar szemmel szerencse, hogy a forint mellett a norvég korona is sokat gyengült az euróval szemben az elmúlt években, így legalább a devizaárfolyam-változás miatt nem drágult nekünk az ország tovább.
A Top 5 előző ajánlatai: Madeira, Rodosz-Niszirosz