Csak pár napja írtuk meg, hogy Magyarország besorolása az Okosutas-index szerint biztonságos kékről az átmeneti zónába került, de máris új helyzet állt elő. Hazánk mától a sötét zónába sorolódott, azaz ha ide tervezne utazni valaki, márt azt kellene modanunk, hogy Magyarország kerülendő. Vagy legalábbis alaposan utána kell nézni az adatoknak.
A legutóbbi adatok szerint az ország indexe 213. Ez önmagában nem egyértelműen rossz, de jobban megnézve a számokat, már igencsak az. Ezt a szintet ugyanis másfél héten belül sikerült elérni: augusztus végén Magyarország még biztonságos volt, az egyik legbiztonságosabb Európában. Néhány nap elegendő volt azonban ahhoz, hogy a napi esetszám az egekbe ugorjon. Valójában ez az a tény, ami miatt nem ajánlanánk már Magyarországot a turistáknak.
A 200 feletti indexszel bíró országoknál az alábbiakat érdemes mérlegelni: ahová mennénk, elkülönült-e a járvány gócpontjától, illetve valójában hány új fertőzöttről van szó. Az elsőre Olaszország jó példa, a másodikra pedig például San Marino, ahol napi átlag két új esetet találnak, de a törpeállam lakosságához mérve ez 500 feletti index.
Ha megnézzük Európa más országait, akkor a magyarországival ellentétes trendeket lehet látni, hasonlót azonban nem. Szerbia és Görögország csökkenő számokat mutat, annyira, hogy Szerbia már kék, Görögország pedig átmeneti zónás. Ciprus hasonlóképpen visszakékült. Van persze emelkedés is, sőt inkább ez a jellemző.
Portugália ismét aggasztóan magas számokat produkál, a kedvező, csökkenő trendnek tehát vége. Spanyolországban (képünkön Andalúzia) nem látszik az emelkedő trend vége, de ez már hosszú hónapok óta tart. A legtöbb állam azonban kínlódik és hol jobb, hol rosszabb napok váltják egymást, de végeredményben lassan romlik a helyzet. Szlovákia és Lengyelország, ahonnan érkezve csak egy PCR-teszt kell sokkal jobban áll, vagyis könnyen előfordulhat, hogy maholnap a magyaroktól tagadják meg a belépést teszt híján, ahogyan ez már el is kezdődött. Csehország kifejezetten kockázatos a 400 feletti indexével.