Azért holnap még nem indulnék el, de úgy tűnik, rendezve lesz végre a keleti oltásokat választó magyarok megítélése Európában – ha rendelkeznek nyugati oltással is. Legalábbis erről beszélt Ujhelyi István, mszp-s európai parlamenti képviselő, a közlekedési és turisztkai bizottság alelnöke. Több mint kétmillióan kaptak keleti oltást, azaz Sinopharmot vagy Szputnyikot. Ezeket az oltásokat nem fogadja el az európai gyógyszerügynökség (EMA), márpedig a legtöbb országba csak az EMA-engedélyezett oltással lehet beutazni.
De mi van akkor, ha a második vagy a harmadik oltás már ilyen? Eddig ezeket a kombókat eddig nem fogadta el a rendszer, vagyis az EESZT oldalán képzett QR-kód piros lett. Ujhelyi kezdeményezte az uniós jogszabály módosítását. Az unió biztosa, Didier Reynders írásban és szóban is megerősítette, hogy ez így is lesz, a jogszabály módosul, illetve egy végrehajtási határozatot tettek hozzá.
Ezek szerint kötelező minden tagállam számára, hogy a beutazáshoz elfogadja azt az igazolást, amelyen egy keleti után második vagy a két keleti után a hármadik helyen EMA vakcina szerepel.
Vagyis ha valaki a Szputnyik, Sinopharm után másodiknak már Pfizert, Modernát, AstraZenecát vagy Janssent, illetve aki két keleti után harmadiknak Pfizert, Modernát vagy Janssent kért, az úgy utazhat be az uniós tagállamokba, mint bármelyik más, oltottnak mindősített állampolgár. Persze ha az adott állam – mint például Portugália – az oltottaktól is kér tesztet, akkor ez a kötelezettség ugyanúgy érvényes marad rájuk nézve is.
Mielőtt mindenki elkezdene vadul pakolni, érdemes még pár szempontot figyelembe venni. Egyrészt – és ezt Ujhelyi is elmondta – ez csak a beutazási szabályokra vonatkozik. Vagyis simán lehet, hogy az adott ország a szolgáltatások igénybe vételéhez egyéb előírásokat is alkalmaz. Mondjuk eleve kötelező a három oltás. Ezeket a szabályokat külön át kell tekintenie mindenkinek, aki utazni szeretne.
A másik, ami miatt jobb kicsit lehűteni a lelkesedést, hogy ennek a változásnak át is kell mennie a gyakorlatba. A jogszabályba biztosan bekerült ez a kitétel – ez nem derült ki pontosan, de úgy tűnik, már a februári változásokba bekerült -, de hogy ez a gyakorlatban, azaz az egyes határátkelőknél, reptereken, akárhol mikor valósul meg, az nem ismert. Biztosan lesz olyan állam, ahol már holnap remek lesz minden, de azért erre ne vegyünk mérget.
Arról nem is beszélve, hogy nem uniós biztosokkal kell majd vitatkozni, hanem reptéri alkalmazottakkal, határőrökkel. Nekik nem sok mindent tudunk majd felelni, ha azt mondja, hogy ő ugyan nem tud ilyen szabályozásról – Ujhelyi facebook-videójával nem sokra mennénk. Azért is lehet reális ez a félelem, mert a jelek szerint esetenként a régóta hatályban lévő teljesen triviális szabályokat sem ismerik. Az pedig jól hangzik, hogy hívjuk fel a képviselőt, ha efféle problémát tapasztalunk, valójában azonban – még ha fel is veszi a telefont – akkor sem valószínű, hogy meg fogja hatni mondjuk a Ryanair-staffot.
A módosításnak eddig nem láttuk hivatalosan nyomát, pedig jó lenne, ha lenne valami kézzel fogható dokumentum vagy ígérvény, amire az utasok hivatkozhatnak vitás helyzetekben.