Európában már kezdenek kifelé tekingetni a csigaházból, de igazán nagy előrelépés egyelőre nem történt a légiközlekedésben. A légtér- és reptérzárakat eddig szinte minden ország meghosszabbította, a nagy kivétel Szerbia, ahol az állam hangosan és sok pénzzel támogatja a gyors nyitást és pozíciószerzést. Ezt az időszakot használja ki déli szomszédunk arrra, hogy a résekbe nyomulva pozíciót szerezzen nemzeti légitársaságának, az Air Serbiának.
Ezt annyira komolyan gondolják, hogy május 18-án kinyitották a repteret, az Air Serbia pedig 21-én már repül is. Egyelőre nem mindenhova, csak éppen jelzés szinten, de terveik szerint június 15-től, amikor várhatóan a schengeni határok kinyitnak, teljes erőbedobással megy neki a piacnak. Jellemző amúgy, hogy az első gép, amelyik Belgrádból elindult egy Wizz Air gép volt Lutonba.
Az Air Serbia először Frankfurtba és Zürichbe repül, majd következik Bécs és London, végül májusban még Ljubljana. Június első napjaiban a Balkánon indítana járatokat a cég, majd egy nagy ugrással New York következne június 6-án, és 15-én Európa nagyvárosai.
A szerb kormány elég komolyan gondolja, hogy az egyelőre húszgépes légitársaságot felturbózza. Egyelőre önteni kell bele a pénzt, mert nem igazán kifizetődő üres gépekkel jönni-menni, de a kormány szerint van keret. Nagyjából 40 millió euró veszteséggel számolnak, cserébe komoly pozíciókat terveznek megfogni, hiszen a várhatóan csődbe jutó légicégek útvonalaira be tudnak nyomulni. Annak érdekében, hogy kapacitás gondok ne nagyon legyenek, flottabővítést is terveznek. Most úgyse vesz senki semmit, így elég jó árakat lehet kialkudni – mondja a turizmusért és közlekedésért felelős miniszter. Mennyivel egyszerűbb, ha nem piaci alapon működik egy cég.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Ez, de legalábbis a határnyitás jó hír a magyarok számára is, hiszen így Szlovénia és Ausztria mellett egy újabb ország is kinyitja kapuit. Péntektől nem kell sem teszt, sem utazási cél igazolása, nem kell karanténba se vonulni. Várhatóan Horvátországgal sikerül megállapodást kötni a közeljövőben. Nagy kérdés azonban, mi lesz a hazai szabályozással, hiszen egyelőre minden Magyarországra visszatérő utas két hét karanténnak néz elébe. Így pedig sokat nem ér a határnyitás, legyen szó akár rokonlátogatásról, akár munkáról, akár nyaralásról.