Magyar utasok számára is friss, fontos változás: Szlovákiából újraindult a légiforgalom Angliába. Persze hivatalosan a lehetőség megvan az Egyesült Királyság többi részébe is, de járat csak Angliába van.
A Wizz azonnal reagált: foglalhatóvá tette már a pénteki London-Pozsony, valamint a szombati és vasárnapi kassai járatot. A Ryanair vasárnaptól repül újra Pozsonyba, Kassára hétfőtől.
Az előzmények röviden: az Angliában terjedő új, gyorsan terjedő koronavírus-variáns miatt a legtöbb uniós ország vasárnap betiltotta az Egyesült Királyságból érkező járatokat, kedden azonban az Európai Bizottság közzétett egy ajánlást az ügyben. Ennek lényege, hogy a járattiltások helyett komoly feltételekkel engedjenek be az országok utasokat. Például a saját polgáraikat engedjék haza, ha van negatív koronatesztjük, vagy karanténba vonulnak.
Szlovákia elfogadta az ajánlást, lépett, Magyarország nem, innen valószínűleg legalább január 5-ig nem indulhatnak brit járatok. Ezért a magyar utasok elvileg Szlovákián át el tudnak utazni Angliába, de a hazajövetel zűrösebb.
Hazafelé ugyanis hiába van járat, nem egyértelmű, hogy Szlovákia beenged-e mást is a saját állampolgárain kívül. Erre nem találtunk egyértelmű információt. Földön a tranzitutazás működik, de kimondottan brit viszonylatban az uniós ajánlás is a saját polgárokról, illetve rezidensekről szól.
Kifelé Szlovákiába magyarok Magyarország felől tranzit céllal beléphetnek, aki például haza tudott jönni karácsonyra Angliából, az ünnepek után pedig vissza kellene jutnia, annak jó lehetőség a szlovák járatok kihasználása. Akinek törlik a magyar-brit járatát, át tud ingyen foglalni a szlovák-brit útvonalakra is. A dolgot nehezíti, hogy a Wizz csak az indulás előtti napon töröl, mert nem tudhatja, ki veszi át az uniós ajánlást és ki nem.
Kimenni a gépekhez egyénileg érdemes, a Budapest-Szob-Pozsony útvonalon járnak a vonatok és Kassára is kimegy napi kettő. Ha viszont valaki kivisz a reptérre kocsival, Magyarországra visszatérve elvileg rögtön várja a 10 nap hatósági karantén. A gyakorlatban viszont a kishatárokon nem igazán foglalkoznak ezzel.