Asztipalaia leginkább azzal került be a hírekbe, hogy ez a zöld sziget Görögországban, ami azt jelenti, hogy komoly szándék mutatkozik a zöld átállásra. Hogy ez mikorra jön össze, nem tudni, de az biztos, hogy a szigeten nagyon sok a villamos hajtású autó, van a Greengóhoz hasonló autómegosztó alkalmazás és a telebusz szolgáltatás is elektromos – telefonon, illetve appon lehet hívni a menetrendtől eltérő közösségi közlekedést, nagyjából úgy, mint otthon. Az igazi az lenne, ha a teherautók és a robogók zöldülnének be, de valószínűleg ez lesz az utolsó lépés.
Hora és környéke
A lepke alakú szigetre nem könnyű eljutni, közigazgatásilag a Dodekanészosz szigetcsoport tagja, de meglehetősen távol van a tucat többi tagjától, nagyjából félúton a Kükládok és Dodekanészosz között. A főváros, Hora a tengerpartról felnyúlik és lefedi az egész kikötő fölé magasodó dombot. A hófehér, egybefüggő házrengeteg közé ékelődik a sziget vára, a robosztus épület kőfala messziről is kivehető. A vár jó szolgálatot tett, amikor a török uralom idején a szigetet folyamatosan kalózok támadták meg, a lakók pedig a várba és a védelmi rendszerként funkcionáló házakba vonultak vissza és verték le a támadókat.
A szigeten több település is van, ezek egyike sem akkora, mint Hora, de mindegyikben megvan minden, ami kell: bolt, étterem, strand. Ez azt jelenti, hogy nem muszáj ragaszkodni Horához, sőt autó nélkül is le lehet lenni – főleg az autómegosztó app révén. Ez elsőre hat órára adja a kocsit hat euróért, másodjára viszont már három órára húsz eurót kellett fizetni. Ezzel együtt megfontolandó ez a megoldás. Már azért is, mert a sziget kicsi, egy nap alatt simán be lehet járni. Nincs jelentős úthálózat, olyannyira, hogy körtúrát sem lehet tenni, csak csikicsukival oldható meg bármiféle kirándulás.
Strand és hajó
Könnyen elérhetők az infrastruktúrával rendelkező, két falu között elterülő strandok, de nem okoz nehézséget az sem, hogy igazi nomád, senki által nem látogatott öblöt találjunk. A sziget nem zsúfolt, nem is tudna az lenni. Ha csendes, kellemes, strandos, pihenős helyet keresnénk, nem fogunk ennél jobbat találni, az biztos. Az egyik étterem vezetője szerint magyar még nem járt előttünk Asztipalaián, amit mi erős kétkedéssel fogadtunk ugyan, de annyi biztos, hogy nem túl ismert honfitársaink körében.
Asztipalaiára hajóval Athénből Nakszoszon át lehet eljutni, ha a Kükládok felől megyünk. Vagy Kószról, illetve Kalülmnoszról, ha a Dodekanészosz felől közelítünk. Mivel Kószra van Budapestről repülő, ez a legegyszerűbb megoldás, de innen csak heti három hajó indul. A Kósz melletti Kalümnoszról heti kétszer jár át egy öreg gőzös, három és fél óra neki az út és szeles időben tengeribetegek tuti nem fogják túlságosan élvezni.