Izlandra menni mindig érdemes, így ősszel is, meg nyáron is, csak tudni kell, mivel számoljunk. Alapvetően akkor látunk valamit, ha világos van – ki hinné -, ez pedig determinálja a döntést. Alapvetően tehát a nyár az ideális idő, hiszen ekkor lényegében korlátlan a rendelkezésre álló idő, mindig világos van, és néha le is tudjuk venni a kabátot. Igen ám, de nyáron nincs északi fény: a lundák mennek, a fények jönnek. Vagyis ha északi fényt is szeretnénk, akkor ősszel, télen vagy tavasszal kell jönni.
A fényképeken nagyon jól néznek ki a téli izlandi tájak, de nem árt tudni, hogy elég jó esélyünk lesz arra, hogy ocsmány idő lesz és semmit sem látunk. Az pedig a világ egyik legdrágább országában elég nyomasztó, hogy napokon át nem tudunk csinálni semmit, mert vízszintesen esik az eső, a napot csak a mesékből ismerik. Éppen ezért novembertől nincs sok értelme ide utazni, hiszen az időjárás rendkívül szeszélyes, többet van sötét, mint világos és csak égetjük a pénzünket.
Azért ősszel is ki lehet fogni jó időt, például októberben még egészen baráti körülmények fogadnak. Néha még öt-tíz fok is lehet, ha épp egy anticiklon kapja derékba a szigetet és a szél sem fújja ki az agyunkat a helyéről.
Ebben az időszakban még elfogadható ideig van világos – nagyjából 12-13 órát, vagyis nappal is van mit nézni, este pedig ott a lehetőség az északi fényre. Utóbbihoz alapból tiszta égbolt kell, és csak ezt követően jön a napszél és a többi konstelláció. Tehát jó eséllyel csak az ikszedik őszi körön fogunk szép fényeket látni. De az persze sok mindenért kárpótol, nem bánjuk meg, ha többször kell ősszel Izlandra látogatni.
Szeptembertől már számítani lehet arra, hogy bizonyos hegyi utak már le vannak zárva. Ez az első hóesés után megtörténik, az pedig extrém esetben akár augusztus végén is bekövetkezhet. Más utakat átminősítenek, vagyis ezeket nem gondozzák, kezelik, figyelik.
Ez azt jelenti, hogy bár nyitva vannak, lehet menni, de ha bennragad az autós, az az ő felelőssége és leginkább költsége lesz. Bárhová is menjünk, legyünk tisztában saját vezetési képességeinkkel: a folyóátkelések, a hegyi utak komoly kockázatokat rejthetnek, egy városi terepjáróval a fenekünk alatt pedig nem biztos, hogy érdemes rodeózni.
Izlandra elég nehéz volt eljutni sokáig a covid alatt, most épp az a helyzet, hogy oltásokkal és egy otthoni teszttel lehet menni, maszk nem kell sehol – egyelőre.