A külföldi kártyahasználat kényelmes, biztonságos, de nem feltétlenül olcsó. Nem közismert, de tény, hogy a hazai bankok többnyire elég rossz árfolyamon váltják a forintot, ami azt jelenti, hogy a drága bankokkal akár többe is kerülhet egy kártyás tranzakció külföldön, mintha egy jobb váltótól származó készpénzt használnánk, vagyis adott valutára váltanánk a forintunkat.
Piaci rés
Ezt tudták kihasználni a fintech cégek, például a Revolut is. Ezek a cégek nem a devizaváltáson akarnak keresni, a konverziót egyedi, de középárfolyamhoz közeli árfolyamon végzik el, amely jellemzően alacsonyabb a banki szintnél. Ez azt jelenti, hogy külföldön általában jobban megéri ezeket a kártyákat használni, mint egy átlagos forintalapú magyar kártyát. A forintszámlánkról az adott számlára bizonyos feltételekkel – megadott limitösszegig és jellemzően hétköznap – ingyen át tudjuk tenni a felhasználandó összeget, majd egyedi árfolyamon átváltjuk adott devizára és készen is vagyunk. Az applikációval pillanatok alatt végre lehet hajtani az utasításokat.
Ha egy bank versenyképes akar lenni a fintech szolgáltatók mellett, muszáj hasonlót nyújtania, amelyre már több példa is van a magyar hitelintézeteknél. A Gránit Bank a nemrég bevezetett új devizaváltás funkcióval felveszi a versenyt a fintechekkel is. Érdemes egymás mellé tenni a Revolut és a Gránit kártyáját a vele elérhető szolgáltatással és több szempontból is az utóbbi kerül ki győztesként.
És a győztes
A Gránit Bank esetében forintszámlát kell nyitni – ezt lehet számlavezetési díj nélkül is – és a meglévő forintszámla mellé lehet devizaszámlát igényelni, ami mindössze pár kattintás az applikációban. Persze a digitális banknál maga a forintszámla megnyitása is egyszerű, be sem kell menni a fiókba. Tehát az ügyintézés nem igényel különösebb fáradságot. Ha mégis személyes ügyintézésre vágyunk, a Revolut esetében ilyenre nincs mód, ráadásul panaszt tenni és online ügyet intézni is nehezebb. A Gránitnak is csak két bankfiókja van, de van telefonos és videóbankos ügyfélszolgálata – ez a Revolutnál nem jellemző, ez az egyik leggyakoribb ügyfélpanasz a céggel kapcsolatosan.
Persze ami igazán lényeges, hogy tényleg ingyen van-e a devizás ügylet – az összehasonlításban a Standard Kártya szolgáltatásait vesszük alapul, ha ettől eltérünk, azt jelezzük.
A Revolutnál havi 350 ezer forintig van érvényben a tulajdonképpeni ingyenesség, a Gránitnál 550 ezer forintig. Míg a Revolut saját, egyedi árfolyamán vált, addig a Gránit valósi piaci középárfolyamon teszi ezt, és a havi limit feletti, valamint a banki munkaidőn túli váltásnál sem számol extra díjat, mindössze számlakonverziós árfolyamra vált. A Revolut hétvégén és limitösszeg felett számol a devizaváltásért plusz díjat.
Mindezt mennyiért?
A Gránitnál az új ügyfelek a forint számla igénylésével egy időben, a meglévők pedig néhány kattintással az appban kérhetnek devizaszámlát, a négy devizanemben igényelhető devizaszámla pedig 2025. május 31-ig ingyen van. Ezt követően a jelenlegi kondíciós lista alapján euró alapú számlánál havi fél euró a díja, tehát nagyjából 200 forint, és ez a többi devizanemnél is hasonló összeg, ami éves szinten nem nagy költség. A mellé választott euró vagy amerikai dollár bankkártya az első évben ingyenes (akcióban a 2024. február 15. és 2024. május 31. között igényelt bankkártyák a második évben is díjmentesek), azt követően 19,9 euró vagy dollár, vagyis 7500-8000 forint árfolyamtól függően. A Revolutnál a Premium csomagtól lesz korlátlan a díjmentes devizaváltás, ám a csomag díja havi 2500, évi 30 ezer forint.
Persze akár csak egy családi utazáson is simán át lehet lépni a havi 550 ezer forintos limitet, innentől azt kell kiszámolni, hogy mennyi lehet a havi költés a limit felett, és ez a különböző csomagok és szolgáltatók esetében mekkora költséget jelent.
A Gránit Banknál azonban érdemes lehet előre takarékoskodni devizában is, ugyanis a mobilalkalmazásban néhány gombnyomással vonzó kamaton lehet devizát lekötni többféle futamidőre, míg a Revolutnál jelenleg nem elérhető a betétlekötés funkció.
(x)