A külföldi költések kevéssé ismert, de komoly költsége lehet a devizaváltás, ezzel kapcsolatban fontos kérdés, hogy érdemes-e devizaszámlát nyitni? Sok esetben biztosan.
A vétel és eladás közti különbséget valutavételnél, tehát amikor készpénzt váltunk, azonnal ki is fizetjük, kártyás vásárlásoknál pedig alapesetben a tranzakció elszámolásakor jelentkezik ez a költség. Forintos kártyáknál a bankok egy meghatározott devizaárfolyamon váltják a forintra a devizaköltésünket – ez pedig akár vaskos költséget is jelenthet. Akkor tudjuk ezt megúszni, ha a devizák közti váltás középárfolyamon vagy annak közelében történik – lényegében erre építenek a fintech cégek kártyái és szolgáltatásai –, vagy olyan devizaszámlát nyitunk, amire nagyon jó árfolyamon lehet forintot váltani.
A devizaszámlának elsősorban akkor van értelme, ha külföldi költéseink túlmutatnak az évi egyszeri nyaraláson, hiszen ha nem használjuk ki a számla és a kártya előnyeit, akkor voltaképp tök feleslegesen tartjuk azt fenn. De ma, amikor sokan sokat vásárolnak akár itthonról külföldi webshopokban, a devizaköltések aránya egyértelműen nő.
A devizaszámla természetesen akkor éri meg igazán, ha más devizanemben is keletkezik bevételünk, és azt az összeget el is tudjuk költeni adott devizanemben. Ebben az esetben ugyanis semmiféle devizaváltással nem kell számolnunk, ráadásul az árfolyamváltozás kockázatát sem futjuk. De nem csak akkor lehet más devizanemben bevételünk, ha egy osztrák vagy szlovák cégnél vagyunk alkalmazásban, akár az internetes kereskedelmi platformokon is beállíthatunk eurós fizetést a forint mellett – ha van erre igény, és ha mondjuk kézműves cuccokat árulunk az Amazonon.
A devizaszámla e mellett felfogható egyfajta megtakarítási eszköznek is. Az elmúlt sok évben a forint gyengülő pályán volt és noha az elmúlt egy évben épp korrekciós időszakban volt, a szakértők a következő időszakra is javasolnak valamekkora devizaarányt tartani.
Devizaszámlát a magyar bankoknál forintszámla mellé lehet nyitni. Tehát vagy a meglévő forintszámlánk mellé, vagy ha kifejezetten devizaszámla nyitása a cél, akkor párban. A számlanyitás a legtöbb banknál ingyenes, a havi számlavezetési díj pedig általában pár száz forint. Tehát maga a számla fenntartása éves szinten észrevehetetlen költséget jelent. A számlatranzakciók már drágábbak lehetnek.
A saját bankon belüli átvezetés ingyenes, az átváltás árfolyama azonban változó. Érdemes az utalásokat és egyéb tranzakciókat a forintszámlán intézni, és csak azt pakolni a devizaszámlára, amit simán el akarunk költeni – kivéve, ha euróban fizetünk bérleti díjat, villanyszámlát, akármit. Azt is érdemes megnézni, milyen árfolyamon váltja a bankunk a forintot devizára, mert ha nagy a marzs, bukhatunk az oda-visszaváltáson.
A fintech cégek térnyerésével már a hazai bankok sem engedhetik meg magunknak, hogy az ügyeket csak fiókban lehessen intézni, így akár devizaszámlát is nyithatunk online. Ehhez csak megfelelő telefon, új személyi igazolvány és természetesen email-cím kell.
A Gránit Bank azzal is a fintech cégek, főleg a Revolut ajánlataival versenyez, hogy az online ügyintézés mellett az árfolyamváltáson sem akar semmit se keresni, vagyis középárfolyamon váltja a forintot euróra – vagy dollárra, svájci frankra, angol fontra, attól függően, milyen devizaszámát nyitunk. Ez nagyon fontos tényező, hiszen ebben az esetben ki lehet kerülni az árfolyamváltás jelentős költségét. Akkor is megéri devizaszámlát nyitni, ha egyszerűen sokat járunk Szlovákiába sörözni – vagy Bécsbe múzeumokat látogatni.
Ezek a számlák egy devizanemhez kötődnek, tehát ha más devizában fizetnénk – ausztrál dollár, hrivnya, dínár, sékel – akkor számolnunk kell azzal, hogy annak az átváltásnak (például dínárról euróra) lesz az árfolyamon keresztül egy szerény költsége. Ez persze forintszámla esetében is jelentkezik, ott először a kártyatársaság árfolyamán a dínár-euró váltás jön, majd utána a bank árfolyamán a váltás forintra. Devizaszámla esetében tehát a forint-euró váltást megússzuk, márpedig jellemzően ez a bankoknál a nagyobb költség, itt szélesebb a marzs a devizaváltásnál.
(X)