Az őszi Barcelona mindenkinek ismerős, nem kell hosszan ragozni és magyarázni, miért járnak ide vissza az emberek. Remek klíma, gyönyörű utcák, mesés múzeumok, csodás épületek. Mi az, amit ehhez és az útikönyvek okosságaihoz még hozzá lehet tenni? Mivel a város nemcsak nekünk az egyik kedvencünk, hanem sok millió más turistának is, az utazás tervezésekor és az ottlétünk alatt is érdemes ezt figyelembe venni. Emellett érdemes tudni, hogy lehet a leghatékonyabban jönni-menni.
Elkerülni a tömeget
A nyári hónapokat jobb kihagyni – már azért is, mert ha Budapest elviselhetetlen negyven fokban, akkor bármi, ami tőle délre van, csak rosszabb lehet. Az őszi Barcelona azonban ideális. A klíma tökéletes, a nagyja turista pedig már hazament. Mivel a Ryanair és a Wizz Air is repüli a várost, ezért megoldható, hogy odafele délelőtt, hazafele pedig este repüljünk, értékes fél napokat nyerve ezzel.
A tömeg azért ilyenkor, ősszel is lehet zavaró, főleg az olyan helyszíneken, mint a Sagrada Família. Érdemes előre megváltani a jegyet online – felnőtteknek 26 euró az alap jegy, de van nyugdíjas és gyerekkedvezmény is. A templomba még a tervezett látogatás előtti napra is van jegy, de a tornyokba már nem biztos, hogy fel tudunk menni. Két toronyba lehet felmenni, a tornyos jegy 36 euró. Jobban járunk, ha minél korábbi időpontra foglalunk jegyet. Mi háromnegyed tízre mentünk, és egy percet sem kellett sorban állni, odabent is kellemesen szellősen voltak az emberek. Később, amikor távozás előtt még búcsuzóul szétnéztünk a főhajóban, már akkora volt a tömeg, hogy nem lehetett leülni a középre rakott padokra.
Kötelezők és múzeumok
A több mint száz éve épülő templomot a tervező, Gaudi halálának századik évfordulójára, 2026-ra tervezik befejezni. Ottjártunkkor a fő tornyok közül csak Mária tornya volt teljes a csillaggal, a többi le volt fejezve – a négy evangélista tornyán ülő szobrok a templom mellett voltak beburkolva – a bikát jellegzetes alakjáról meg lehetet ismerni – Krisztus tornyának keresztje meg ki tudja, hol van épp. A templom egyébként pillanatnyilag teljesen körbe van kerítve fekete, átláthatatlan bádog kerítéssel, vagyis hiába járjuk körbe, sokat nem látni.
Hasonló a helyzet a Güell Parkkal is, ám az sokkal nagyobb területen fekszik, ezért jobban eloszlik a tömeg. A Pedrera palotával is hasonló a helyzet, ott már egy kis sor is kialakult nap közben. A beugró a Güell Parkba 13, a Pedrerába 20 euró volt. Általában a kisebb múzeumok belépője (mint a Polbe-Sec városrészben a Míró múzeum) 10-15, a nagyobbak 15-20 euróba kerülnek, ennél a Sagrada Família kerül jelentősen többe.
Metró és talpalás
Ami az utazást illeti, nem kell nagyon túlgondolni. A reptérről metróval, busszal vagy vonattal lehet bemenni a városba. A buszra és a metróra nem jó a sima vonaljegy, külön jegyet kell venni. A vonatra azonban jó. Célszerű tízalkalmas gyűjtőjegyet venni, ez most akciós, az egyes zónában 7,95 euró – a sima vonaljegy 2,4. Fontos, hogy a reptérről csak két zónással lehet beutazni a városba, ami 15,95 euró, tehát jobban megéri egy sima jeggyel vonatozni, majd onnan gyűjtőjegyezni. Az egy zónással szinte az összes látnivalóhoz el tudunk menni – ha szeretünk gyalogolni, akkor lényegében csak az L3 metrón és esetleg az L5-öt fogunk jönni-menni.
És nagyjából ez a lényeg. Kényelmes cipőnk legyen, meg egy könnyű kis hátizsákunk egy palack vízzel, meg egy kis kardigánnal, az őszi Barcelona nem követel többet. Aztán csak mászkáljunk. A Rambla sugárutat oda-vissza be lehet járni, majd innen lecsatlakozva fel lehet fedezni a régi zsidónegyedet, az óvárost, a sikátorok közé eldugott katedrálisokat és templomokat, a gyönyörű tereket, a katalán firkákat a kávézók falán (A szabadságot az utcán lehet csak elnyerni).