Ha nincs időd végig olvasni, akkor legyen elég annyi: nincs. Számos olyan taktika, fogás és trükk kering az éterben, amelyek állítólag ki lehet játszani a légitársaságok gonosz kis mechanizmusait. Ezek az elméletek arra épülnek, hogy ha egymás után hetvenszer ütjük be a keresőbe, hogy London-Budapest, akkor az algoritmus automatikusan felhúzza az árat, mondván ha ennyire kell, akkor fizess többet. Szóval ez ellen úgy lehet védekezni, ha több gépről, többféle böngészővel és inkognitó móddal keresünk és foglalunk.
Alapvetően könnyű belátni, hogy ez hülyeség, nagyjából az a kategória, hogy beszélgettem a zoknikról, aztán tessék, felbukkant a zoknireklám, szóval tuti lehallgat Mark Zuckerberg. Egyszerűen tök felesleges efféle fejlesztéseket bevezetni és alkalmazni, három-négymilliárd embert lehallgatni, valós időben követni, hogy mit csinál, mit keres. Az árak a rejtélyes és félillegális trükkök nélkül is mozognak a kereslet és kínálat függvényében.
Persze aki hisz ebben, az nyilván köti az ebet a karóhoz, hogy de ő akkor is olcsóbban vette a jegyet a másik böngészőből nézve, elfelejtve azt a tényt, hogy nem ő az egyetlen a világon, aki épp akkor épp azon a felületen keresgél, és az árazási algoritmus hetvenezerféle variáció alapján huzigálja följebb vagy lejjebb az árakat. Ám most egy empirikus kutatás is készült, ami azt mutatta be, hogy nincsenek csodák.
A A Consumer Reports 372 keresést indított inkognitó módban és normál böngészőben egyaránt. Az inkognitó mód használatakor az esetek 7 százalékában lett olcsóbb a jegyár, 5 százalékban azonban drágább. A fennmaradó 88 százalékban nem volt eltérés a két verzió alkalmazása között. Vagyis nem, nem az inkognitó módon, a böngésző típusán és a mobil/laptop/pc variálgatásán múlik a jegyár.
A légitársaságok algoritmusa a tényleges foglalások alapján áraz. Ha hirtelen sokan foglalnak, felszalad az ár, ha sokáig nem történik semmi, akkor lemegy. Befolyásolják ennek intenzitását a csoportos foglalások, ha egy törlés miatt hirtelen mindenki rászakad egy adott járatra, és emellett kézzel is bele lehet nyúlni. Utóbbi azonban biztosan nem azért történik, mert Kovács 123 János tizedszerre is Firefoxból nyitotta meg a foglalási oldalt.