A New York Times csodás kis listát állított össze helyszínekből, amelyeket nemcsak azért érdemes meglátogatni és nemcsak azért különlegesek, mert szépek, lélegzetelállítóak. Hanem mert valamilyen módon a fenntarthatóság kapcsolódikhozzájuk – társadalmi felelősségvállalás vagy környezetvédelem. Az egész listát itt lehet átnézni, mi most néhányat emelünk ki közülük, ilyen felelősségteljes és fenntartható turizmus.
Ahol már voltunk
Alentejo. Portugália óceánhoz nem kapcsolódó tartománya végeláthatatlan dombjiaval és völgyeivel azonnal magával ragad. Olajfák, birkák, borvidékek. Gyönyörű kisvárosok, mint Morvao vagy a nem is olyan kicsi Évora. A listára azért került fel, mert a globális felmelegedés miatt veszélybe került a térség vízellátása, és a borvidék megóvása érdekében komplex tervet találtak ki.
Marrakesh. Marokkó folyton nyüzsgő városa igazi kultursokk, egyszer meg kell nézni. Az illatok, a színek és az ízek magával ragadnak, finom a tevehús, csak át legyen sütve. A szűk sikátorok és a hatalmas, tágas terek pompásan kiegészítik egymást. A listára azért került fel, mert az ország sokat tett azért, hogy a nők helyzete, oktatása valamelyest javuljon. Adott szállások, éttermek a profitot is a fiatal lányok oktatására fordítják.
Ahova megyünk
El Hiero. A legkisebb Kanári-sziget, és tele van szélkerékkel. Annyira, hogy a szigeten száz százalékban megújuló energiát használnak. Persze nem emiatt mennénk. El Hierrót egy hatalmas kaldera és egy vulkán uralja, ideális helyszín kiránduláshoz, búvárkodáshoz. A kisebb szigeteket hajóval vagy helyi repülőjárattal lehet elérni, a hajó igen drága.
Évia. Több görög szigeten jártunk már, az egyik legnagyobb eddig szervezéstechnikai okok miatt kimaradt. A sziget azért került be a hírekbe, mert hatalmas tűzvész tarolt végig rajta, a helyreállítás még mindig nem fejeződött be – jelentős területen pusztult ki a növényzet. Éviára közúton is el lehet jutni, egy híd köti össze ugyanis a kontinenssel. Innen ideális célpont a Sporádok szigetcsoport, ahonnan Athénba vagy Tesszalonikibe is vissza lehet hajózni.
Ahova mennénk
Grönland. Jó, hát sok helyre mennénk, ez az egyik. Az egyre zöldebb szigeten fákat kezdtek telepíteni, száz év múlva talán már senki sem lepődik meg, miért is zöld a neve. Ez persze nem feltétlenül jó hír. A Dániához tartozó hatalmas szigetet nem lehet bejárni – mezítlábas turistaként – ezért inkább egy körutazás kereében jöhet szóba a gröndlandi kiszálló. Egyébként Izlandról jár menetrend szerint gép, de akár óceánjáró hajóval is be lehet térni.
Hebridák. A Skóciához tartozó szigetcsoport nagy viszkitermelő vidék. Mi ezt a szeszt annyira nem szeretjük, de azért biztos megkóstolnánk, ha már ott lennénk. A vad, egészen zord vidék egyszerre csodálatos és rettenetes a vadvirágos rétekkel, sziklás partszakaszokkal és örökké háborgó tengerrel. A listára azért került fel, mert a fosszilis energia helyett egy projekt keretében hidrogént használnak.