Több hír is napvilágot látott, amelyben utasok maradtak hoppon: részeg utasok verekedése és rendőrségi intézkedés, illetve sima időjárási probléma. Mi ilyenkor a teendő, mire jár kártérítés? Maszkhordás, belföldi és közép-európai körkép.
Történt, hogy Londonból Krétára ment a Wizz, és a fedélzeten részeg utasok kezdtek randalírozni. Az ügy odáig fajult, hogy leszállás után a békíteni próbáló pilóta is kapott egy parasztlengőt, a rendőrök pedig kihallgatták az egész gépet. Közben a legénység munkaideje lejárt, nem tudott elindulni visszafelé a gép, a Londonba tartó utasok pedig egy nappal később mehettek haza.
Jár-e ezért kártérítés? Nehéz ügy. A hatósági intézkedés elvileg vis maior, ami mentesíti a légitársaságot a kártérítés fizetésétől – ez 400 euró, szóval nem két fillér – ugyanakkor felmerülhet a légitársaság felelőssége is, elvégre szállíthatónak ítélték vagy tovább itatták az eleve részeg utasokat. Ezt azonban valószínűleg csak a bíróság döntheti el.
Egyszerűbb a helyzet akkor, ha időjárás miatt divertál a gép, és a visszafelé menő járatot emiatt törlik. Erről egy 24.hu-s újságíró számolt be. Az ilyen eset vis maior és nem is igen érdemes bosszankodni, amint kiderül a gond. Sokkal inkább fontos gyorsan cselekedni és intézkedni, hogy felkerülhessünk a következő járatra. Jó eséllyel a következő járaton néhány tucat szabad hely van, az a fontos, hogy az egyik a mienk legyen. Utána lehet sorolni a bébetűs szavakat.
A maszkhasználattal kapcsolatban annyit tudunk elmondani, hogy egyre több államban szűnik meg a közösségi közlekedésben, ami azt is jelenti, hogy a repülőn is egyre ritkábban kell hordani. A tipikus nyaralóországok közül Olaszországban van még mindig kötelező maszk, ráadásul FFP2. A lényeg: mindig legyen a táskában egy maszk.
Berlin és Prága viszont ismét olyan, mint a covid előtt volt: a város tele, maszk sehol, mindenki élvezi a tavasz és a sört. Berlinben érdemes megnézni a fal történetét bemutató utcai és beltéri kiállítást, ahol egyéni történetek ugyanúgy megelevenednek, mint a nagy történelmi pillanatok, például a szögesdrót átvágása.
Míg az Okosutas stáb egyik része külhonban volt, a másik fele a Zemplénben fútótúrázott. Boldogkőváralja és a környék túlzás nélkül az ország egyik legszebb része, érdemes ide ellátogatni, több felújított várat is meg lehet látogatni, de a kék túra is itt vezet. Ha nem autóval jövünk, érdemes azzal számolni, hogy még mindig veszélyhelyzeti menetrend van, ezért Budapestről fél háromkor kell elindulni, hogy hétre leérjünk Zemplénbe. Azt is jó észben tartani, hogy elő és utószezonban nem lesznek még nyitva éttermek, így vagy rendelni kell kaját, vagy a vacsorát még Encsen kell megejteni.