Görögörszág annyira készül a szezonra, hogy már látni véli, milyen forró és hosszú lesz a nyár: annyira, hogy még szeptemberben is kitart. Bár egyelten előrejelzés sem képes arra, hogy hitelt érdemlő prognózist adjon a júliusi időjárásról, a görög kormány nemcsak a hangulatfelelős szerepét vállalja magára mostanság.
Bár a koronavírus lassuló ütemben, de még tombol Európában, a görögök több lépésben megnyitják az utat a nyaralók előtt. Ebben semmi meglepő nincs: a görög GDP 18 százalékát adja a turizmus, azaz az állam számára létkérdés, hogy a lehető legtöbben ruccanjanak ki valamelyik csodás szigetükre. Első körben május 18-tól maguk a görögök mehetnek szigetelni – jelenleg még számukra is tilos a belépés. Nem is csoda, a szigeteken szinte egyáltalán nem jelent meg a vírus.
A görög terv
A külföldi turistákat július elsejétől várják. Annak érdekékben, hogy valamilyen turistafolyosót ki lehessen alakítani, a görög miniszterelnök, Kiriákosz Micotákisz telefonon konzultált Sebastian Kurz osztrák kancellárral, Mette Frederiksen dán, Erna Solberg norvég miniszterrel, Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnökkel, Lee Hsien Loong szingapúri miniszterrel, Andrej Babis a cseh elnökkel és Scott Morrison ausztrál miniszterelnökkel. Ezek az országok jól kezelték a vírust, ezért érdemes egyeztetniük a nyitásról és turizmusról.
A turisztikai nyitás terveit a görög kormány május 15-én mutatja be részletesen. Ebben hangsúlyos szerepet kap a beutazók szűrése és az is, hogy a helyszínek biztonságosak legyenek. Valószínűleg belépéskor, de még a repülőre szállás előtt produkálni kell minden utasnak egy negatív tesztet. Ez nem újsütetű, a horvát kormány is meglengette, hogy csak negatív teszttel lehet majd belépni az országba. Hogy mi lesz ez a teszt, egyelőre kérdéses. A horvátok 24 órán belüli PCR tesztekről beszéltek, ami nem tűnik reálisnak – pontosabban sokan nem fognak akkor Dalmáciában vakációzni.
A görög miniszterelnök óvatosan nyilatkozott tesztügyben: olyan megoldást szeretne, ami a turisták számára kényelmes és nem drága, ugyanakkor megbízható eredményt ad. Egyelőre egy ilyet használ Ausztria, kár, hogy 190 euróba kerül. Ez egy négytagú család számára már jókora pluszköltség. Micotákisz abban bízik, hogy júliusra megjelenhet egy nagyjából tízeurós teszt is a piacon, köszönhetően annak, hogy most szakmányban kísérleteznek a kutatócégek.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Néhány országnak jöhet be a nyár
Ha ez bejön – ki tudja, mennyi esély van erre – akkor nagyjából azzal lehet számolni, hogy odafelé még a repülőre szállás előtt kell egy kötelező tesztet csinálni. Mintha egyfajta vízumot vennénk a reptéren, csak ezt tűszúrásra adják. Hogy pontosan ki és milyen körülmények között végezheti el a tesztet, még nem tisztázott, ez valószínűleg a légitársaságok vagy repterek feladata lesz.
A szigorú intézkedések sora persze nem ér véget a reptéren. A görög kormány nyilván nem akarja, hogy minden turista a szomszéd asztalt bámulja, vizslatva, hátha fertőzöttek ülnek ott. Ezért a nyaralóhelyeken komoly és rendszeres fertőtlenítés mellett a távolságtartási szabályokat is be kell tartani. Emellett az egészségügyi intézmények nagyobb kapacitással várják majd a nyarat, hogy ha bármi gond adódik, el lehessen látni a betegeket.
Görögország és Izrael mellett Ciprusnak, Bulgáriának és Portugáliának van esélye arra, hogy valamit kezdjen a nyárral – ezekben az országokban nem harapódzott el a járvány, illetve Portugália esetében Madeira és az Azori-szigetek is menedéket jelentenek. A többi állam egyelőre nem ácsingózhat a nyaralók után. Ez különösen Spanyolország számára lehet komoly érvágás. Az ország egyelőre zárva van a turisták előtt, bár valószínűleg sokan nem is vágynak most oda. A viszonylag védett Kanári-szigetek nyárra csak a spanyoloknak nyit ki, a külföldiek csak októbertől számolhatnak a beutazással.