Teljesen felesleges és indokolatlan úgy kezelni az utazókat, mint a leprásokat – derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) friss tanulmányából. Semmi sem indokolja, hogy az utasokat az adott országban érvényben lévő szabályozástól eltérő, attól szigorúbb korlátozások alá vonják. Vagyis be kell fejezni a kötelező karantén alkalmazását és a tök értelmetlen tesztelgetéssel is hasonlóképpen kellene eljárni.
A karantén vége
Az ECDC-vel az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) közös nyilatkozatot is tett, amelyben felszólították a kormányokat: ne gátolják az euópai utazásokat, tegyék lehetővé és tegyék könyebbé azt, hogy a családok együtt tölthessék a karácsonyt kötelező karantén nélkül.
Puszta véletlen, vagy épp eme nyilatkozatra reagáltak, de a két ultra, a Wizz Air és a Ryanair is azzal reklámozza járatait, hogy vége a karanténnak, vége a lezárásoknak, nosza tessenek jegyet venni. A Wizz ezt egy 30 százalékos akcióval is megfejelte, ha a március 27-a előtti járatokra. Szóval szinte mindenki azt gondolja, hogy utazni kell, kár, hogy a kormányok kezében van a döntés. Ez azt jelenti, hogy mérget még nem kell venni arra, hogy a javaslat át is fog menni.
Magyarország esetében különösen érdemes lesz figyelni a híreket, hiszen egyelőre a külföldiek előtt zárva vannak a határok, a hazautazókra pedig tíz nap karantén vár. Igaz, a kormány ígért valami lazításfélét karácsonyra, de hogy ez mi lesz, nem tudni. Ha pechünk van, akkor annyi, hogy este tizenegyig is ehetjük a bejglit a nagyinál, de nincs kizárva azért az utazási korlátozások enyhítése sem.
A magyarázat
De miről is szól ez a tanulmány? Alapvetően abból indul ki az ECDC, hogy mindenhol járvány van, vagyis tök mindegy, ki honnan jön és megy. Persze vannak azért különbségek a fertőzöttségi szintek között, de nagyjából kijelenthető, hogy mindenhol gáz van. Akkor meg úgyis mindegy.
Ennél azért tovább mennek a szakik. A statisztikák szerint a repülő utasok mindössze a fertőzések egy százalékáért felelnek, a fertőzést sokkal gyakrabban kapják el családi, baráti összejöveteleken, munkahelyen, iskolában. Vagyis nem jelent extra kockázatot valaki, aki repül, a repülő utasok nem tekinthetők magasabb kockázatúaknak.
Sőt valójában a kockázat kisebb is. Hiszen a helyiek jönnek-mennek a közösségek között, sokkal több emberrel találkoznak, mint az átlag turista vagy utazó. Vagyis teljesen indokolatlan a turistákat, utazókat szigorúbb besorolás alá venni, mint a helyieket. A turistára is vonatkozzon az adott állam szabályozása – távolságtartás, maszkviselés -, de csak olyan szinten, mint a hétköznapi, azaz kontaktszemélynek nem minősülő állampolgárok esetében. A kötelező karantén indokolatlan.
Ennek alapján a gőzerővel folytatott reptéri és egyéb teszteléseknek sincs értelme. Ezzel ugyanis nem egy alapvetően kockázatosabb vagy járványnak nagyobb mértékben kitett csoportot vizsgálnak – aminek lenne értelme. Így egyszerűen erőforrást vonnak el jóval fontosabb feladatoktól, mint például a kontaktkutatás.
Hülyeség ellen nem véd
Ez alapvetően nagyon jól és logikusan hangzik – Madeira például a hazautazó portugálokra szigorúbb szabályokat alkalmaz, mint a turistákra. De Izland példája azért jól mutatja, hogy mennyi múlik az emberi hülyeségen. Nyár végén ugyanis két francia karantént sértve elment kocsmázni és sikeresen végigfertőzte az összes reykjavíki kocsmát, onnan pedig szétspriccelt a járvány az egész szigeten. Ez pedig a lakosságszám alapján számolva brutális emelkedést jelentett a járványgörbén. Az más kérdés, hogy az izlandiak maguk is gondoskodnak arról, hogy a járvány időről-időre terjedni kezdjen.
Sok függ tehát attól, hogy az adott turista miként viselkedik. Ha beül a bérelt kocsijába, aztán meghódítja a vidéket, megmássza az Etnát (képünkön Taormina) és nem lát mást, mint szántóföldet és kecskéket, akkor valószínűleg nem jelent kockázatot. De ha végigissza az utca összes kocsmáját és reggelig az asztal tetején táncol, már kicsit más a helyzet.
Összességében a javaslat logikus, ám kérdés, hogy melyik állam mit valósít meg belőle. Magyarország esetében nem tennénk nagy tétetek arra, hogy emiatt enyhülni fognak a szabályok, ez már múltkor sem jött be. De legalább van esély arra, hogy utazzunk.