Az elmúlt hetekben kisebb bokszmeccs kezdett kialakulni az EU és Magyarország között az oltások miatt. Az unió megszellőztette: csak olyan vakcinákat fogadnak el a vakcinaútlevében, amelyet az unióban is engedélyeztek. Ez azt jelentheti, hogy a kínai és orosz oltásokat nem fogják elfogadni, olyan, mintha be se oltották volna az embert. A legújabb hírek szerint azonban az EU nem fog izmozni.
Útlevél-viták
A vakcinaútlevél valami olyan dolog, ami még nincs, de ennek ellenére már komoly viták övezik elvi létét. Az útlevél célja az lenne, hogy azok, akiket beoltottak (vagy átestek a fertőzésen), szabadon utazhassanak az unióban, ne kelljen se karanténba vonulniuk, se negatív tesztetek bemutatniuk folyamatosan. Az unió egyik legfontosabb vívmánya az átlagember számára a szabad utazás lehetősége, így nem csoda, hogy ennek visszaállítása alapvető érdek.
A viták két körbe sorolhatók: az egyik, hogy lehet-e diszkriminálni azokat, akik nincsenek oltva, a másik, hogy milyen útlevelet fogadnak el az államok. Az elsővel most nem foglalkozunk. A második esetében az az alapvető kérdés, hogy az útlevelet ki állíthatja ki és milyen oltásokra lehet az érvényes. A ki állítja ki témában eldőlni látszik, hogy nem lesz egységes uniós útlevél – vagy csak a nyolcadik hullám tájékán -, vagyis vélhetően az államok maguk gyártanak majd igazolásokat, appokat, útleveleket, aztán ezeket ideális esetben kölcsönösen elfogadják majd. Ebből nem is lett eddig feszkó, hiszen ez voltaképpen technikai jellegű kérdés.
Az azonban vitát gerjeszetett, hogy Magyarországon nemcsak az unió által koordinált vakcinákkal oltanak (Pfizer, Astra Zeneca, Moderna), hanem a kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik-V-vel is. Az EU első körben leszögezte: nem fogja elfogadni ezeket a vakcinákat. A magyar kormány pedig erre úgy reagált, hogy módosította a vakcinás rendeletet. A hatályos szabályozás szerint nem lesz feltüntetve az útlevélen, hogy mivel oltották be az embereket. Ez nem túl elegáns eljárás, hiszen a kutyánk oltása is gyártási számig visszakereshető, de nem fair azokkal szemben sem, akik az unió által is elfogadott oltásokat kapták.
Világjegy!
Ezt a kellemetlen patthelyzetet az EU fogja feloldani a jelek szerint. A Bloomberg ugyanis megszerzett egy dokumentumot, amely szerint az unió el fogja fogadni a kínai és az orosz oltásokat is. Ez mindenképpen jó hír, hiszen ha valaki azért vacillált a kínai oltás beadatásával kapcsolatban, mert azt esetleg nem fogják elfogadni az EU-ban, az most megnyugodhat. Ez egyébként valós kockázat volt, hiszen ha beadatjuk a kínait, aztán kiderül, hogy az unióban azt nem fogják elfogadni, akkor egy évig nem tudunk tenni semmit, amíg a következő adag oltást be nem adatjuk.
Ezek szerint jó eséllyel az uniós tagállamokban el fogják fogadni a Magyarországon beadott vakcinákat – Lengyelország esete kérdéses, ők ugyanis kerek perec kiejelentték, hogy kínai és orosz cucc náluk nem lesz elfogadott. Az igazi persze az lenne, ha ezek után a magyar útlevélre azért felvezetnék a beadott oltások adatait, majd meglátjuk.
De mire is lesz ez jó? Uniótól függetlenül biztos, hogy a beoltottakra nem vonatkozik majd hazafelé a karanténkötelezettség, vagyis ez az utazások szervezését jelentősen megkönnyíti. A másik előny az lesz, ha külföldre utazva sem kell korlátozásokkal számolni: sem kötelező teszttel, sem karanténnal. Erről egyelőre nincs egységes szabályozás, de ahogyan halad előre az oltás és jön a nyár, ez egyre fontosabb kérdés lesz. (képünk Folegandrosz szigetén készült 2020 nyarán.)