Mire számíthat az utas, ha nyaralásra adja a fejét, ráaádsul a mindezt külföldön, mert a Balatonra az idén nincs elég pénze? Mennyire macerás a határátlépés koronavírus idején, kell-e extra várakozásra, kekeckedésre vagy bármi váratlanra számítani? Európán belül jelentős fennakadásra vagy lehetetlen helyzetre nem kell számítani, de azért jó, ha tudjuk, mi vár ránk.
Közút, Ausztria
Szúrópróba szerű ellenőrzéseket végeznek az osztrák oldalon. Ez azt jelenti, hogy az átlépéskor le kell lassítani, a határőr meg int, hogy tovább vagy félre. Tapasztalatunk alapján a magyar rendszámú autókkal nem foglalkoznak, a szerbeket és románokat azonban hajlamosak félreállítani. Ha mentrend szerinti busszal megyünk ki, akkor sincs nagy zsezsegés vagy szigorúbb ellenőrzés.
Mivel a határátlépés lassabb a megszokottnál, érdemes lehet Hegyeshalomnál lehajtani a sztádáról és az 1-es úton átkelni. Az autópályán ugyanis feltorlódik a sor. A határ után szinte rögtön vissza lehet menni a sztrádára, sok időt tudunk spórolni így. Hazafelé nem volt semmi ellenőrzés, jöttünk át, mint kés a vajon.
Repülő, Ausztria
Bécsbe repülővel érkezve nem nagyon tudtuk, mi vár ránk. A gépet utashídhoz kapcsolták, vagyis nem kellett buszozni. A járat harmadházzal sem üzemelt, vagyis a kiszállás során sem alakult ki tumultus. Ezt általában lehetetlen véghez vinni, mert mindenki egyszerre akar leszállni.
Bár zöld országból jöttünk, az ellenőrzést nem lehetett kizárni. A gépen kiosztottak egy formanyomtatványt, amit kitöltöttünk. Ezt aztán végül nem volt kinek odaadni. Se ellenőrzés, se tájékoztatás nem volt, csak egy végigkordonozott, bekamerázott szakaszon kellett átsétálni. Lehetséges, hogy a nem zöld országból érkezők máshol lépnek be a terminálba, és őket lázmérőzik és elveszik a nyomtatványukat.
Repülő, Görögország
Első utunk során Athénban kissé kaotikus állapotok fogadtak, ide-oda terelgettek bennünket, aztán mindenkit leteszteltek, miközben sms-t kaptunk, hogy random-tesztelést alkalmaznak a hatóságok. Nagyjából egy óra depózás után mehettünk utunkra. Mostanra talán gördülékenyebb lett a dolog. Belföldi járatokon nem volt teszt, csak nyomtatvány töltögetés.
Az országban a szállásokon és a közlekedési eszközökön egyaránt le kell adni a nyomtatványokat az alapvető adatokkal – név, telefonszám. Ezzel nem nagyon törődnek, a későbbi, esetleges kontaktutatáshoz kell. Valószínűleg gdpr-szempontból totál szabálytalan az egész, de egyelőre ez nem érdekel senkit.
Repülő, Izland
Kötelező a teszt, előre váltva 9000 korona. Már akinek. A forgalom ugyanis annyira megugrott (még így is rendkívül alacsony), hogy a stáb nem bírja a folytonos tesztelést, ezért néhány országból szabadon be lehet lépni Izlandra. Skandináviából és Németországból. Ezzel sajnos vége a tuti vírusmentes Izland meséjének, de azért jó eséllyel nem ez az az ország, ahol tömegrendezvényen vennénk részt és szuperfertőzők köpködnének össze tízezer embert.
A regisztráció során meg kell adni a szállás címét, de ez lehet akár egy lakókocsi-cég elérhetősége is, vagy kemping. Az azonosítás vonalkóddal történik, gyors, flottul megy az egész. Arról is értesítenek, ha negatív a teszt eredménye, ha gond van, akkor telefonálnak is. Automatikus sms-üzenetet kap mindenki, aki a határhoz ér. Ez hülyén hangzik egy sziget esetében, de elautóztunk egy kikötőbe, ahol van nemzetközi utasforgalom, és azonnal jött az sms.
Repülő, Budapest
Egyelőre csak zöld országból jöttünk haza – nem is tervezzük a sárgázást, pirosról nem beszélve. Nincs semmilyen ellenőrzés, szabadon be lehet lépni. A sárga országokból érkezőket már lajstromozzák, de erre úgyis fel van készülve az, aki onnan jön haza. Kellemetlen akkor lehet a helyzet, ha kifelé menet még zöld az ország, hazafelé viszont már sárga. Ez két hét extra szabi vagy otthoni meló.
Sokkal jobb a helyzet, ha fordítva áll a dolog. E tekintetben azok voltak a legszerencsésebbek, akik Portugáliából jöttek haza a minap. A gép este 11-kor landolt, a határőrök pedig közölték, hogy ha kibírnak egy órát, akkor éjféltől bezöldül az ország és nem kell karanténba vonulni. Mondani sem kell, aki megtehette, maradt, és zöld Portugáliából érkezhetett haza szabadon.
Maradj naprakész, értesülj elsőként.
Következtetés
Az nincs. Nem tudjuk, milyen hazajönni Európán kívüli országból, illetve hogy hogyan kezelik a pirosakat. Közúti határátlépésnél számítani kell torlódásokra és arra is, hogy random kikaphatják a kocsinkat és lázmérőzhetnek. Érdemes úgy viszonyulni a helyzethez, hogy történhetnek váratlan dolgok. Tapasztalatunk szerint senki sem akar kiszúrni az utazókkal, de nem akkora a türelem, hogy most kéne a határőröknek megtanítani a keresztöltéses hímzést. A határátlépés koronavírus idején stresszesebb, de egyébként is fárasztó.