A fapados jegyek egyik átka, hogy sok esetben többe kerül a gurulós bőrönd, mint a jegy. Megcsípjük a tízeurós jegyet, aztán a bőröndünk huszonötért jöjjön? Na ne már. Lehet mondani, hogy a nyaralás teljes büdzséjéhez képest egy plusz poggyász nem oszt nem szoroz. Valóban nem. De mi értelme van olcsó jegyeket kajtatni, ha utána drága repülést csinálunk belőle? Szóval cél, hogy beférjünk az ingyenesen felvihető poggyászba.
Koffer
De hogy lehet beleférni abba a kicsi táskába? Bele lehet egyáltalán? Bele lehet, csak néhány feltételt kell teljesíteni. A feltételek között zárójelesen szerepel az is, hogy meleg helyre megyünk. Egy bakancsos, izlandi vagy norvég kör nemigen hozható ki legalább egy bőrönd nélkül.
Kulcsfontosságú a táska maga. A Ryanair és a Wizz Air nagyjából a 20x30x40 centis szütyőt engedi fel ingyen – a Wizz pár centivel szélesebbet, de maradjunk ennél a könnyen megjegyezhető kombinációnál. A szimpla hátizsák nem annyira hatékony, mert azok nem töltik ki maximálisan a keretet. Az ideális táska egy 20x30x40-es tégla. Egyre több táskagyártó és -forgalmazó áll rá arra, hogy kifejezetten ekkora pogyót árul.
Van bőrönd is és tégla alakú hátizsák is. Utóbbi jobb megoldás, mert a bőröndben is van holttér, arról nem beszélve, hogy a kapunál a beszállítók előszeretettel szedik ki a bőröndösöket, a hátizsákosokat viszont szinte soha. Ez azt is jelenti, hogy a hátizsák lehet egy kicsivel túltöltve is. A klasszik kisbőrönd nem jó, mert egy-két centivel kilóg a keretből, ami biztos bukta a kapunál, kifejezetten keresni kell a picike darabot. Mindenképp mérjük le vásárlás előtt a koffert.
Cucc
Oké, de ezzel együtt is hogy kell pakolni, ha képesek vagyunk egy átlagos bőröndöt is csurig tömni? A legtöbb helyet a cipő viszi el. Szóval nem kell plusz két pár cipő. Azért plusz kettő, mert én mindenhova viszem a futócipőt, de amellett tényleg nem fér el még egy, legfeljebb egy saru. A futócipővel nagyjából a táska harmada meg is telik. A ruhákkal és egyebekkel így jól kell gazdálkodni. Érdemes úgy összeválogatni a ruhákat, hogy bármit bármivel fel lehessen venni – különösen igaz ez a hosszú ujjú cuccokra, amelyek egyébként is csak mutatóba kellenek meg a klimatizált éttermekben.
Szintén sok helyet visz a kozmetikum. A decis korlát persze megálljt parancsol a végtelen kencehurcolásnak, de így is elég komoly csomagot össze lehet állítani. Naptej, testápoló, hajfixáló nem kell. Naptejet lehet venni a boltban, a többi nélkül meg azért elég jól el lehet lenni. A sminkcucc esetében érdemes végiggondolni, hány perc alatt fogunk leizzadni, vagyis meddig marad meg a cuccos az arcunkon – nekem tíz percig, szóval a korrektor és a szemspirálon kívül felesleges bármit vinni.
Egyebek. Hát igen, kinek mi fontos. Nekem a laptop és a könyv. Abból volt már egy kis feszkó, amikor egy böhöm nagy könyvet vittem. De itt már tényleg csak az jöhet, ami fizikailag még benyomható a táskába.